XV Krajowe Konferencje Firmy DuPont w podsumowaniu

Krajowe Konferencje firmy DuPont wpisały się już na stałe do kalendarza ważnych wydarzeń w branży rolniczej. Podstawowym założeniem Konferencji jest podejmowanie najważniejszych bieżących tematów, które mają kluczowe znaczenie w nadchodzącym sezonie.

W tym roku, niewątpliwie najważniejszym czynnikiem determinującym produkcje roślinną w Polsce jest wprowadzenie Zasad Integrowanej Ochrony Roślin. Już od stycznia 2014 r. producenci rolni muszą prowadzić uprawę roślin z wykorzystaniem wszystkich dostępnych metod ochrony roślin oraz spełniać wymogi produkcji żywności bezpiecznej dla konsumentów. Pomimo, lub raczej właśnie z powodu braku bardzo ścisłych wykładni prawnych dotyczących tego zagadnienia, organizatorzy Konferencji postanowili przyjąć, jako motyw przewodni Zasady Integrowanej Ochrony Roślin. 
Z tego względu wstępem do każdej konferencji były wystąpienia zarówno pracowników DuPont jak i naukowców z Instytutu Ochrony Roślin – PIB przybliżające i wyjaśniające ogólne zasady produkcji integrowanej.
Kolejne wystąpienia dotyczyły już poszczególnych rozwiązań i programów, oferowanych przez firmę DuPont, które idealnie pomagają w spełnieniu tych wymagań. 
Jednym z ważniejszych elementów współczesnej technologii produkcji muszą być systemy wspomagania decyzji o zabiegach ochrony roślin. Z tego względu bardzo szeroko omówiono zasady działania Sytemu Prognozowania Epidemii Chorób – SPEC™, który w Polsce działa już od 10 lat, oraz systemu DuPont™ Evalio® AgroSystem. Evalio® AgroSystem jest nowym systemem informującym o pojawach i żerowaniu wybranych szkodników. W tym roku polscy producenci przy pomocy Evalio™ AgroSystem będą mogli uzyskać informacje o zagrożeniu omacnicą prosowianką.
W firmie DuPont ważne miejsce zajmują fungicydy, dlatego na konferencjach poświęcono wiele miejsca informacji o rekomendowanych programach do ochrony zbóż i rzepaku przed chorobami. Słuchacze mogli dowiedzieć się, które rozwiązania są szczególnie przydatne np. w aspekcie przeciwdziałania powstawaniu odporności grzybów na substancje aktywne fungicydów. Nie zabrakło również informacji o wprowadzanych nowych środkach, np. fungicydzie Treoris® 350 SC, który jest szczególnie polecany do zwalczania septorioz w pszenicy i pszenżycie.
Podkreślenia wymaga również znaczące rozszerzenie oferty dla rzepaku. Firma DuPont Pioneer ma w swojej ofercie odmiany rzepaku, w tym bardzo obiecujące odmiany półkarłowe, oraz kompletny zestaw do ochrony roślin, oczywiście zgodny z zasadami ochrony integrowanej.
Tradycyjnie już na konferencjach nie mogło zabraknąć informacji o herbicydach przeznaczonych do stosowania w zbożach i kukurydzy. Pomimo, że niektóre środki są dobrze znane, warto było dowiedzieć się, w jaki sposób ich stosowanie zapewnia wspomnianą już zgodność z zasadami ochrony integrowanej.
Warto też wspomnieć, że podczas tegorocznych konferencji ogłoszono start programu przygodowo – edukacyjnego „DuPont Farms Adventure”. Program obejmuje wizyty uczestników w najlepiej prosperujących i nowocześnie zarządzanych gospodarstwach rolnych w Hiszpanii i ma na celu pokazanie najwyższych standardów stosowanych w rolnictwie europejskim. Przygotowano także wiele innych atrakcji, szczególnie dla fanów piłki nożnej i wyścigów samochodowych. 
Jak zawsze konferencje były również okazją do spotkań z przedstawicielami zarządu jak i specjalistami z firmy DuPont, a także naukowcami z ośrodków badawczych i przedstawicielami firm z branży rolniczej jak: DuPont Pioneer, EKOPLON, Bank BGŻ. 
Mamy nadzieję, że tegoroczne Konferencje umożliwiły uczestnikom pozyskanie wiedzy, która będzie pomocna w podejmowaniu decyzji w nadchodzącym sezonie. Dziękując za liczne przybycie w tym roku, jednocześnie już teraz serdecznie zapraszamy na kolejny cykl XVI Konferencji DuPont w roku 2015.
W imieniu zespołu DuPont Środki dla Rolnictwa
Andrzej Lesiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności