Wsparcie dla hodowców świń nie powinno być pomniejszane o tzw. pomoc covidową

Matthieu Petiard, unsplash.com

Rolnicy z Podlasia wnioskują do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o weryfikacje i zmianę zasad ostatniego naboru wniosków o udzielenie pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producentów świń ze sprzedaży świń utrzymanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF. Ich zdaniem wsparcie to nie powinno być pomniejszane o tzw. pomoc covidową.

– Pomoc będzie pomniejszona o tzw. pomoc covidową. W rezultacie wiele gospodarstw nie otrzyma pomocy związanej z wyrównaniem kwoty dochodu na obszarach z restrykcjami. Zwracamy uwagę, iż pomoc ,,covidową” jest wypłacana w związku z panującą pandemią. Natomiast pomoc związana z obniżeniem dochodu jest spowodowana wystąpieniem ASF na danym obszarze. Należy nadmienić, iż ASF jest chorobą zwalczaną z urzędu. Obecnie hodowcy trzody chlewnej przeżywają ogromny kryzys, a szczególnie hodowcy produkujący trzodę chlewną w cyklu zamkniętym. Cena za kg żywca wieprzowego wynosi ok 3,50 – 3,80 za kg. Ceny zbóż ciągle rosną podobnie jak soi. Z zagranicy napływa tania wieprzowina. Sytuacja jest naprawdę trudna i nie zapowiada się na poprawę opłacalności w produkcji trzody chlewnej – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Samorząd rolniczy prosi MRiRW  o rzeczywiste wsparcie dla producentów trzody chlewnej, ponieważ w obecnej chwili proponowany program nie wyrównuje dochodów ze względu na pomniejszenia o tzw. pomoc covidową.

– Jeśli w tym ciężkim momencie nie będzie realnego wsparcia ze strony resortu rolnictwa, to już za rok, możemy nie jeść polskiej wieprzowiny, ponieważ producentom trzody chlewnej grozi bankructwo. Wierzymy że Pan Minister chce wspierać polskie gospodarstwa rodzinne oraz dbać o bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju, które będzie się opierało na krajowej wieprzowinie – dodaje Grzegorz Leszczyński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności