Wirus rzekomego pomoru drobiu rozprzestrzenia się po województwie podlaskim

Do 24 lipca z powodu rzekomego pomoru drobiu w woj. podlaskim hodowcy stracili ok. 80 tys. kur. Restrykcjami dotyczącymi obszaru zapowietrzonego bądź zagrożonego zapowietrzeniem objętych zostało 80 miejscowości powiatu białostockiego i wysokomazowieckiego. 

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Do dnia 24 lipca br. wyznaczono cztery ogniska: 1 ognisko pierwotne (ognisko nr 1/2023) i 3 ogniska wtórne (ogniska nr 2-4 w 2023 r.). Wszystkie ogniska zlokalizowane są na terenie województwa podlaskiego w powiecie białostockim – informuje Główny Lekarz Weterynarii.  

Pierwsze ognisko wykryto w miejscowości Topilec w gminie Turośń, kolejne dwa w tej samej gminie: jedno w Bojarach, drugie również w Topilcu. Trzecie ognisko stwierdzono w Bohdanach w gminie Dobrzyniewo.  

reklama
Baner Corner

We wszystkich ogniskach Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła działania związane z likwidacją choroby oraz ustanowieniem środków kontroli, zgodnie z procedurami wynikającymi z aktualnego prawodawstwa. Ustanowione wokół ognisk obszary objęte ograniczeniami zostały określone na podstawie rozporządzenie Wojewody Podlaskiego z dn. 13 lipca w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu.  

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz
reklama
Baner SUmi

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Podlaskiego, na obszarze zapowietrzonym nakazuje się utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu; niezwłoczne usuwanie zwłok ptaków; niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu; prowadzenie wykazu osób wchodzących do i wychodzących z gospodarstwa; stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego. 

Hodowcom zakazane jest wprowadzanie do gospodarstwa jakichkolwiek ptaków lub wyprowadzania ich bez zgody powiatowego lekarza weterynarii; wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii; przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, jaj wylęgowych oraz konsumpcyjnych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii; transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zapowietrzonym bez zgody powiatowego lekarza weterynarii; targowiskowej sprzedaży mięsa drobiowego, mięsa ptaków łownych oraz jaj konsumpcyjnych i wylęgowych. 

więcej informacji: PLW w Białymstoku 

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.