fbpx

Wiosenna ochrona fungicydowa zbóż z BASF

To, że konieczny jest zabieg fungicydem w terminie T-1 nie ulega wątpliwości. O ochronie fungicydowej dyskutowaliśmy podczas pierwszego w tym roku spotkania polowego zorganizowanego przez BASF w Centrum Kompetencji w Pamiątkowie k. Szamotuł (woj. wielkopolskie).

Patogeny chorobotwórcze nie próżnują. Już teraz (w zależności od prowadzonej agrotechniki) w plantacjach zbóż widoczne jest szerokie spektrum chorób. Specjaliści z BASF omówili m.in. możliwe rozwiązania w wiosennej ochronie zbóż przed chorobami.

Samasz loteria - baner

Pełnym i najbardziej kompletnym programem jest składający z trzech zabiegów fungicydowych.  W pierwszym zabiegu w terminie T-1 firma proponuje RevyFlex, czyli rozwiązanie zawierające dwa produkty: Revycare (s.cz. mefentriflukonazol, piraklostrobina) w dawce 0,8-1 l/ha oraz Flexity (s.cz. metrafenon) w dawce 0,4-0,6 l/ha. Ten zestaw możemy zaaplikować w chłodnych warunkach, od 5°C. Jak zapewnia firma RevyFlex długo  chroni (nawet 50 dni) przed septoriozą paskowaną liści pszenicy. Nie zwalnia nas to z konieczności kontynuacji ochrony. Powinniśmy raczej traktować to jako dobrą wyjściową do rozwoju roślin i dalszej efektywnej ochrony.

W terminie T-2 na liść flagowy proponuje Revysky  (s.cz. fluksapyroksad, mefentriflukonazol) w ilości 1,25-1,5 l/ha. Taki zestaw skutecznie ochroni np. plantacje pszenicy ozimej przed septoriozą paskowaną liści pszenicy, rdzami, zwalczy mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz łamliwość źdźbła zbóż i traw. W trzecim zabiegu, w celu zabezpieczenia przed chorobami kłosa BASF poleca RevyTop. To zestaw dwóch fungicydów Sulky (s.cz. mefentriflukonazol), który stosujemy w dawce 0,5 l/ha i Simveris (s.cz. metkonazol) w dawce 1 l/ha.

Dobór preparatów nie jest przypadkowy. Zestawy zostały tak opracowane, aby można było lepiej zarządzać czasem aplikacji i odpowiednio dostosować program do gospodarstwa. W plantacje mniej intensywne BASF proponuje technologię dwuzabiegową. Przy czym rezygnując np. z zabiegu na kłos musimy liczyć się z brakiem ochrony przed fuzariozą kłosów i wystąpieniem mikotoksyn w ziarnie. Jeśli zagrożenie ze strony fusarium występuje to w technologii dwuzabiegowej można zastosować RevyFlex w terminie T-1 i RevyTop na całkowicie rozwinięty liść flagowy (BBCH 39).

W terminie T-1 BASF proponuje także inne rozwiązanie- znany Duet na Start, zawierający dwa produkty Empartis i Flexity. Składa się z trzech substancji czynnych (krezoksym metylowy, boskalid + metrafenon), które radzą sobie ze wszystkimi patogenami zagrażającymi w terminie T-1. Rozwiązanie można stosować w temperaturach poniżej 10°C w uprawach pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i jęczmienia jarego. W terminie T-2 sięgnąć można po preparat Priaxor (s.cz. piraklostrobina, fluksapyroksad), który został wprowadzony przez firmę kilka lat temu na rynek.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.