fbpx
Strona głównaWiadomościWielki Dzień Pszczół 2018

Wielki Dzień Pszczół 2018

Dziś, tj. 8 sierpnia, na terenie całej Polski obchodzony jest  Dzień Pszczół. O tym, jaką ważną rolę  pełnią te owady, nikogo nie trzeba przekonywać. Bez pszczół nie byłoby życia na ziemi.  Według ekspertów roczna praca zapylaczy  dla polskiej gospodarki  wyceniana jest  na ponad 4 miliardy złotych – o tyle uboższe byłyby plony,  gdyby któregoś dnia zabrakło pszczół. 

Z roku na rok coraz więcej osób zainteresowanych jest hodowlą pszczół  i produkcja miodu. Według szacunków Polskiego Związku Pszczelarskiego tym sektorem rolnictwa w  naszym kraju zajmuje się 43 tys. osób.  Większość z nich to właściciele małych pasiek, traktujący hodowlę pszczół jako hobby. Pszczelarzy zawodowych jest znacznie mniej, choć w ostatnich latach ich liczba też  znacznie wrosła.

– Najwięcej pasiek pszczelarzy zawodowych jest zlokalizowanych w województwach warmińsko–mazurskim, dolnośląskim i lubelskim, najmniej w opolskim, podlaskim, śląskim i lubuskim. Średnia wielkość pasieki wynosi 272 pnie. Największe znajdują się w województwie lubuskim (średnio prawie 430 uli), najmniejsze w województwach śląskim i podlaskim (około 200 pni). Pszczelarze zawodowi posiadają łącznie około 6,1% ogólnej liczby pni pszczelich w Polsce – informuje resort rolnictwa.

Osoby zajmujące się pszczelarstwem mogą liczyć na wsparcie zarówno na rozwój hodowli jak i też  walkę z chorobami pszczół. Zgodnie z unijnymi przepisami,  we wszystkich krajach członkowskich opracowane zostały  trzyletnie krajowe programy wsparcia pszczelarstwa. Na środki budżetowe programu pszczelarskiego składa się 50% środków pochodzących z UE i 50% środków krajowych.

W ramach tych programów wspierana jest głównie walka z warrozą, najgroźniejszą chorobą pszczół oraz odbudowa rodzin pszczelich. Ponadto wsparciem mogą być objęte, między innymi, szkolenia pszczelarzy, analizy jakości miodu, zakup sprzętu pszczelarskiego czy przemieszczanie pszczół na pożytki. Pszczelarze mogą pozyskać środki na rozwój i modernizację swoich gospodarstw  pasiecznych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Źródło: MRiRW

 

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.