fbpx

Wiadomości Rolnicze Polska wydanie 5/2019

Przedstawiamy skrót niektórych artykułów, które są publikowane w miesięczniku Wiadomości Rolnicze Polska. Poniższe artykuły w całości oraz wiele innych artykułów można przeczytać w Kwietniowym wydaniu gazety zamawiając prenumeratę lub dzwoniąc pod numer +48 600-489-611, aby dowiedzieć się w jaki sposób otrzymać bezpłatny egzemplarz wydania. Wersję elektroniczną WRP publikujemy na naszej stronie https://wrp.pl/czytaj-on-line/Zachęcam do lektury.

Już w najbliższym wydaniu marcowym Wiadomości Rolnicze Polska przeczytasz o:


W dziale UPRAWA ROŚLIN:

Kto sieje proso – ten… chodzi boso

Proso, na tle innych roślin polowych uprawianych w Polsce, ma bardzo duże wymagania cieplne i świetlne, natomiast niewielkie wodne, głównie z uwagi na niski współczynnik transpiracji (200–250 l/kg). Ze względu na postępujące zmiany klimatu i związane z tym dłuższe okresy z wysoką temperaturą, usłonecznieniem i niedoborem wody, proso może być rośliną alternatywną w stosunku do innych roślin uprawnych.
Warto więc wziąć je pod uwagę planując płodozmian. Dołożymy jeszcze dodatkowy argument – w 2018 r., ceny ziarna „poszybowały” na niespotykany dotychczas poziom – około 2400 zł za tonę i z każdym tygodniem rosną, zwłaszcza za materiał siewny. Poza tym wyższe ceny uzyskuje się za ziarno pochodzące z gospodarstw ekologicznych. Tak więc przysłowie „Kto sieje proso – ten… chodzi boso” nie znajduje obecnie uzasadnienia, a argumenty… w artykule o tytule nawiązującym do przekazu przysłowia.

UWAGA: Czytając majowe wydanie Wiadomości Rolnicze Polska dowiesz się więcej na temat prosa i czy warto w nie inwestować, przeczytasz o praktycznych wskazówkach i zaleceniach dotyczących warunków uprawy i pełnej agrotechniki. Zamów prenumeratę lub zadzwoń pod numer +48 600-489-611, aby dowiedzieć się w jaki sposób otrzymasz bezpłatny egzemplarz wydania. Wersję elektroniczną WRP publikujemy na naszej stronie https://wrp.pl/czytaj-on-line/

Stonka ziemniaczana – stadia a fazy fenologiczne

Brakiem czasu tłumaczy się rolników, którym zdarza się przeoczyć zagrożenia wynikające z pojawienia się w uprawach chorób czy szkodników.

Dlatego w artykule „Stonka ziemniaczana – stadia a fazy fenologiczne” wskazuje się momenty, w których najczęściej pojawiają się na polu ziemniaków poszczególne stadia rozwojowe stonki ziemniaczanej. Dla ułatwienia momenty te łączymy z występującymi w przyrodzie widocznymi (przyciągającymi wzrok) etapami rozwoju popularnych, powszechnie występujących roślin. Mamy przez to nadzieję, że np. początek kwitnienia kasztanowca, maturzystom kojarzącym się z zakończeniem przygotowań do egzaminu dojrzałości, dla rolników będzie stanowił sygnał wzmożenia obserwacji i kontroli pojawiania się chrząszczy stonki na polach ziemniaka.

UWAGA: O tym, na co zwrócić uwagę by dostrzec poszczególne stadia rozwojowe stonki ziemniaczanej przeczytać można w majowym wydaniu Wiadomości Rolnicze Polska – w artykule „Stonka ziemniaczana – stadia a fazy fenologiczne”


W dziale TECHNIKA ROLNICZA:

Innowacyjne rozsiewacze do nawozów mineralnych

Nawożenie mineralne zajmuje znaczący udział w kosztach produkcji roślinnej. Stąd producenci rozsiewaczy do nawozów wdrażają do konstrukcji tych maszyn szereg innowacyjnych rozwiązań, które umożliwiają racjonalne wykorzystanie nawozów mineralnych. Najbardziej zaawansowane technicznie rozsiewacze umożliwiają wysiew nawozów na podstawie map aplikacyjnych i sygnału GPS.

Jednym z najbardziej zaawansowanych technologii w Precyzyjnym Rolnictwie jest zmienne nawożenie mineralne z wykorzystaniem technik satelitarnych (VRA – Variable Rate Aplikation lub VRC – Variable Rate Control). W technologii tej rozsiewacz aplikuje zmienne dawki nawozów w poszczególnych strefach pola na podstawie wcześniej sporządzonej mapy aplikacyjnej, która jest wgrana do pamięci terminala obsługującego maszynę.

UWAGA: W wydaniu majowym WRP dowiesz więcej o najnowszych rozwiązaniach w rozsiewaczach do nawozów. Dzwoń pod numer +48 600-489-611, aby dowiedzieć się w jaki sposób otrzymać bezpłatny egzemplarz wydania. Wersję elektroniczną WRP publikujemy na naszej stronie https://wrp.pl/czytaj-on-line/

Wysiew wapna pylistego bez strat

Zapotrzebowanie na wysiew nawozów pylistych stale wzrasta. Wysoka reaktywność i szybkość działania oraz coraz lepsza dostępność tego typu nawozów w atrakcyjnych cenach powoduje, że wielu rolników sięga właśnie po wapno pyliste.

Problemem, z jakim borykają się dostawcy nawozów pylistych, firmy usługowe oraz sami rolnicy, jest brak odpowiedniego sprzętu do wysiewu takich nawozów. Rozsiewacze tarczowe nie są w stanie rozprowadzić wapna pylistego na odpowiednią szerokość oraz generują ogromne straty wskutek znoszenia przez wiatr, stąd wymagane są specjalistyczne rozwiązania.

UWAGA: W jakich maszynach zostały zamontowane rozwiązania dowiesz się czytając najbliższe 05/2019 wydanie WRP lub zadzwoń +48 600-489-611, aby dowiedzieć się w jaki sposób otrzymać bezpłatny egzemplarz wydania czy jak zamówić gazetę byś zawsze miał najnowszy numer w domu.


W dziale HODOWLA ZWIERZĄT:

Gdy krowa nie ma apetytu?” Przyczyny i środki zaradcze.

Dla zachowania wysokiej produktywności i opłacalności w stadzie bydła mlecznego, bardzo istotną rolą jest dostarczenie zwierzętom wystarczająco dużych ilości pasz. Co jednak zrobić, jeżeli postaraliśmy się o profesjonalne zbilansowanie dawek a mimo to krowy nie osiągają pełnej możliwości produkcyjnej a pasza w dużej ilości pozostaje niezjedzona?

Generalnie problemy z brakiem chęci do pobierania pasz przez bydło, można podzielić na dwa główne typy: te związane bezpośrednio ze zwierzęciem (zdrowotność, grupa technologiczna, wiek, rasa itp.) oraz problemy natury środowiskowej (jakość pasz, warunki hodowlane itp.). Dosyć oczywistym jest, że zmniejszenie ilości pobieranej paszy odbiję się ujemnie na produkcyjności całego stada, jednakże dla pojedynczych sztuk brak apetytu może skutkować znacznym pogorszeniem zdrowia a czasem nawet brakowaniem.

UWAGA: Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak postępować, gdy krowa nie ma apetytu sięgnij po 05/2019 WRP lub zadzwoń +48 600-489-611, aby dowiedzieć się w jaki sposób otrzymać bezpłatny egzemplarz wydania czy jak zamówić gazetę byś zawsze miał najnowszy numer w domu.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.