fbpx

W środę na giełdy powróciły spadki cen pszenicy, jednak niezłe prognozy dotyczą cen rzepaku

Po odbiciu we wtorek, środa była dniem spadków dla pszenicy po obu stronach Atlantyku. Na Matifie zanotowano spadek na poziomie 4,25 EUR/t (1,9%) do 222,5 EUR/t, zaś w Chicago cena spadła jeszcze bardziej, bo o 2,6% do 206,55 EUR/t w przeliczeniu.

– Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy poinformowało o spowolnieniu postępów w eksporcie zboża, ale także konkretnie w eksporcie pszenicy, co może przynieść pewną stabilizację cen. Podczas gdy eksport zboża spadł o prawie 5% od początku sezonu lipcowego, eksport pszenicy spadł o 18% w porównaniu z rokiem ubiegłym. W przypadku jęczmienia minus w stosunku do roku poprzedniego to dobre 50% – informuje Kaack.

Samasz loteria - baner

Wartym odnotowania jest fakt, że rośnie popyt Chin na pszenicę kosztem kukurydzy.

Rzepak zdrożał wczoraj na Matifie o 5,75 euro za tonę do 399 EUR/t. Niewykluczone, że podwyżki cen ropy naftowej nadal będą ciągnęły w górę notowania rzepaku.

– Notowania rzepaku są nieco bardziej przyjazne, podobnie jak ropy naftowej. Rzepak ma teraz nawet pewien potencjał do uzyskania umiarkowanych premii na Euronext. Jeśli chodzi o wykres, istnieje krótkoterminowa szansa na impulsy do ponad 400 €, w najlepszym przypadku nawet do 425 € – czytamy w serwisie Kaack.

Cena kukurydzy poszła w Paryżu w górę o zaledwie 0,5 EUR/t do 218,75 EUR/t. Mocniej drożała kukurydza w Chicago. Unia Europejska zwiększyła import ziarna tego zboża w tym sezonie do 24 mln ton wobec 14,7 w porównaniu z poprzednim.

Baner Bayer Roundup
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.