W obawie przed kryzysem na rynku drobiu i jaj

W liście przesłanym 29 kwietnia do Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Unii Europejskiej Copa i Cogeca wyrażają rosnące obawy sektora mięsa drobiowego i jaj przed kryzysem nadpodaży wywołanym epidemią COVID-19.

W obliczu spadku konsumpcji określonych segmentów (hotele, restauracje) największe unijne organizacje rolnicze wzywają Komisję Europejską do zarządzania importem poprzez mechanizmy zarządzania kontyngentem taryfowym zgodnie ze zmianami na rynku konsumenckim, aby uniknąć nadpodaży w Europie.

Według Copa–Cogeca, bez kanału HORECA (hotele, restauracje) silnie ucierpiały niektóre produkcje wysokiej jakości: kaczka, gołąb, przepiórka, królik, perliczka i gęś. Mimo, że konsumenci nadal kupują brojlery i mięso indycze w sprzedaży detalicznej, wpłynęło to również na te rynki. Mięso drobiowe sprzedawane w sprzedaży detalicznej nie rekompensuje utraty kanału HORECA.

Podobne zjawisko obserwuje się również w przypadku produktów jajecznych, ponieważ większość z nich trafiałaby na usługi gastronomiczne poza domem. Jednocześnie wzrósł popyt na jaja w skorupkach sprzedawane w handlu detalicznym, w tym wzbogacone jaja klatkowe, co prowadzi do pewnych niedoborów. Sektor jaj zasygnalizował również problemy z transportem jaj wylęgowych i jednodniowych kurcząt, ponieważ transport wielu z nich odbywa się samolotami, a loty w większości państw członkowskich zmalały. Ponadto producenci zgłosili również znaczny spadek i brak dostępności niektórych rodzajów pasz, takich jak soja ekologiczna.

Równolegle UE nadal importuje duże ilości mrożonego mięsa drobiowego z krajów trzecich, dla których HORECA jest kluczowym rynkiem zbytu. W związku z tym gromadzi się mięso drobiowe, a zamrażarki w całej UE są już pełne, czekając na zakończenie środków ograniczających.

Źródło: Copa–Cogeca

Opracował: Samuel Skrzysz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności