fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychW interesie Rosji nie może leżeć to, że z powodu Rosji ludzie...

W interesie Rosji nie może leżeć to, że z powodu Rosji ludzie na świecie umierają z głodu

Wczoraj szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do rozmów z Moskwą w sprawie odblokowania eksportu pszenicy, która została zatrzymana w Ukrainie w wyniku rosyjskiej blokady morskiej.

Apel Unii Europejskiej jest kolejnym już wezwaniem, po tym jak w ubiegłym tygodniu w podobnym tonie wypowiadał się sekretarz generalny ONZ. Jednakże Moskwa odrzuca zarzuty, że używa żywności jako broni przetrzymując zapasy ukraińskiego zboża.

– Najważniejsze to odblokowanie Morza Czarnego. To wezwanie do Rosji  – powiedziała Reuterowi von der Leyen w wywiadzie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Von der Leyen powiedziała również, że kryzys żywnościowy zbliża się pełną parą i potrzebny jest jakiś rodzaj dialogu z Moskwą, aby odblokować 20 mln ton pszenicy, które utknęły na Ukrainie.

– W interesie Rosji nie może leżeć to, że z powodu Rosji ludzie umierają z głodu na świecie – powiedziała, dodając, że trzeba znaleźć rozwiązanie, aby stworzyć korytarze żywnościowe.

– Myślę, że powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się dialogowi z Rosją, czy nie ma zgody, że ta pszenica wyjedzie z Ukrainy – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

Rosja i Ukraina łącznie odpowiadają za prawie jedną trzecią światowych dostaw pszenicy, Ukraina jest również głównym eksporterem kukurydzy, jęczmienia, oleju słonecznikowego i rzepakowego.

Tymczasem Rosja i Białoruś, które poparły „specjalną operację wojskową” Moskwy na Ukrainie, odpowiadają za ponad 40 proc. światowego eksportu potażu, kluczowego składnika odżywczego upraw.

Widać zatem wyraźnie, że próby przywrócenia normalnych relacji chociaż w zakresie importu żywności z Rosji i Ukrainy są bardzo intensywne. Pytanie jakie może się nasuwać jest takie, czy po wznowieniu relacji handlowych na kierunku żywnościowym świat nie będzie chciał za chwilę powrócić do normalnych relacji handlowych w myśl zasady business as usual?

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.