fbpx

Ursus na plusie

Grupa Ursus, największy polski producent ciągników, zanotowała w III kw. br. skokowy 68% rdr wzrost przychodów do poziomu 65,5 mln zł – jest to pochodna znacząco wyższej sprzedaży w kraju i za granicą. Zysk na sprzedaży wyniósł 7,8 mln zł, tj. 8% wzrostu rdr.

Narastająco w okresie I-III kw. br. grupa osiągnęła przychody w wysokości 203,8 mln zł i zysk na sprzedaży na poziomie 34,1 mln zł. Strata netto na koniec okresu wyniosła 0,69 mln zł – to pochodna wzrostu kosztów realizacji programu ekspansji w branży. Inwestycje w rozbudowę zaplecza produkcyjnego i powiększanie palety produktów przekładają się na dalsze perspektywy rozwoju.

W III kwartale br. spółka pokazała skokowy wzrost przychodów w kraju i za granicą. Zyski pozostają pod presją realizacji programu rozwoju w branży i nowych projektów. Działania te powinny przynieść efekty w kolejnym roku, gdzie mamy nadzieję na poprawę wyników – mówi Karol Zarajczyk, prezes spółki Ursus.

W III kw. 2016 r. sprzedaż krajowa Grupy Kapitałowej Ursus wyniosła 29,41 mln zł, co stanowiło wzrost o 16,5% rdr. Narastająco sprzedaż zrealizowana przez spółkę w kraju ukształtowała się na poziomie 98,2 mln zł, tj. 2,5% niżej rdr, pochodna słabego I półrocza i przesunięć w realizacji dopłat unijnych.

W III kw. br. Ursus S. A. zanotował wzrost sprzedaży krajowej o 30% rdr do poziomu 29,95 mln zł. W okresie I-III kw. br. nastąpił wzrost sprzedaży krajowej w Ursus S.A. o 2,6%, pochodna zwiększenia przychodów ze sprzedaży ciągników. Spółka umocniła pozycje na rynku: wzrost udziału rejestracji ciągników w ogólnej liczbie rejestracji do poziomu 6,6% po III kw. 2016 r. z 3,5% w 2015 r. (dane według CEPiK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).

Ursus, jako jedyny polski producent ciągników, odnotował 53% wzrost rejestracji nowych ciągników w okresie styczeń-wrzesień 2016 r. Według danych z CEPiK w październiku 2016 r. udział ciągników Ursusa wyniósł 10%. Tym wynikiem deklasujemy konkurencję i umacniamy pozycję na rynku – dodaje prezes Zarajczyk.

Spółka w tym czasie  przeznaczyła 14,8 mln zł na rozwój segmentu ciągników i maszyn rolniczych. Trwają prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcjami ciągników o mocach od 50 do 110 KM. Ursus zmierza także do rozszerzenia oferty produktowej o ciągniki ciężkie – 280 KM, wyposażone w układy transmisji z funkcjami Power Shift i Power Shuttle. W końcowej fazie procesu R&D jest projekt ciągnika Ursus 3110 „Hi-Lo” oraz prace związane ze wzbogaceniem oferty o ciągnik wyposażony w układ przeniesienia napędu własnej konstrukcji pod nazwą VIGUS, z przeznaczeniem w ciągnikach ciężkich o mocy do 160 KM. Firma chce montować transmisje VIGUS seryjnie do swoich ciągników, a także włączyć je do oferty jako oddzielny produkt i sprzedawać producentom ciągników w kraju i za granicą.

Wraz z wprowadzeniem do oferty spółki nowych modeli zarząd szacuje, że sprzedaż ciągników w kolejnych okresach będzie wzrastać, zwiększając udział Ursusa w całym rynku sprzedaży.

Jednocześnie, według danych agencji Martin & Jacob w lipcu 2016 r. Ursus C-380 został liderem wśród najczęściej rejestrowanych ciągników w kraju. W sierpniu udało mu się utrzymać pierwszą pozycję.

Rodzina ciągników serii „C” to legenda polskiej wsi. Są one flagowymi produktami Ursusa. Obecnie znajdują się wśród najlepiej sprzedających się modeli z naszej oferty. Spełniają wszystkie oczekiwania nowoczesnego gospodarstwa rolnego, posiadają konkurencyjne parametry techniczne i kosztowe – komentuje prezes Ursusa.

Źródło: Ursus SA

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.