fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychUnia Europejska zaimportowała dwa razy więcej pszenicy niż w poprzednim sezonie

Unia Europejska zaimportowała dwa razy więcej pszenicy niż w poprzednim sezonie

W pierwszych sześciu miesiącach tego sezonu eksport unijnej pszenicy wzrósł o 6 procent w ujęciu rocznym. Jednak kraje Wspólnoty zaimportowały w tym czasie znacznie więcej tego zboża niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Łącznie kraje UE wyeksportowały od 1 lipca do 31 grudnia już 16,71 mln ton zbóż, a w trójce największych eksporterów poza granice UE znalazły się Francja z 6,8 mln ton, Rumunia z 2 mln ton i Niemcy z 1,88 mln ton. Najważniejsi odbiorcy unijnej pszenicy to Maroko z 2,3 mln ton, Algieria z 2,2 mln ton oraz Egipt z 1,6 mln ton. 16,71 mln ton całkiem niezły wynik w kontekście konkurencji ze strony rosyjskiego ziarna.

Ogromnie jednak wzrósł unijny import pszenicy, bo z 2,4 do 4,8 mln ton. Niespodzianek nie ma; głównym eksporterem pszenicy do UE jest Ukraina, której udział w eksporcie wzrósł o 64 proc. r/r do 2,7 mln ton. Drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania z eksportem 615 tys. ton, co oznacza wzrost o 14,7 proc. r/r/.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.