fbpx
Strona głównaZwierzętaDróbUkraińcy zgadzają się z Polakami i znoszą embargo

Ukraińcy zgadzają się z Polakami i znoszą embargo

Ukraińcy zgodzili się z Polakami w sprawie systemu kontroli i zwalczania chorób zwierząt i wycofali się wprowadzonego niedawno embarga na eksport z Polski.  

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ukraina uznała regionalizację w odniesieniu do rzekomego pomoru drobiu. Decyzję w tej sprawie wydała 4 sierpnia 2023 r. właściwa ukraińska służba. Zniesiony został zakaz importu jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz nieprzetworzonych produktów i surowców z drobiu za wyjątkiem obszarów dotkniętych wirusem rzekomego pomoru drobiu, wyznaczonych przez kompetentny organ Rzeczypospolitej Polskiej. 

Państwowa Służba Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów wydała zakaz importu 13 lipca w związku z wystąpieniem w Polsce rzekomego pomoru drobiu. Z decyzją nie zgodziły się polskie służby weterynaryjne oraz organizacje drobiarskie argumentując, że zakaz nie może dotyczyć całego terytorium Polski, ponieważ u nas obowiązuje regionalizacja w sprawie chorób zwierząt. 17 lipca Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk odbył wideokonferencję z szefową służby weterynaryjnej Ukrainy Olgą Szewczenko w sprawie możliwości zniesienia ograniczeń importowych.  Strona ukraińska poinformowała, że warunkiem zniesienia zakazu jest audyt systemu kontroli i zwalczania chorób drobiu w Polsce. Uzgodniono, że “ze względu na ścisłą współpracę i pozytywne relacje pomiędzy służbami obu krajów inspekcja może odbyć się w formule on-line w ciągu najbliższych dni”. 

Audyt odbył się w ustalonej formule w dniach 20-21 lipca, a w następnym tygodniu miały się odbyć rozmowy w celu uzgodnienia dalszych kroków prowadzących do jak najszybszego, ponownego otwarcia granicy ukraińskiej dla polskich towarów. Ich podsumowaniem miało być spotkanie ministrów rolnictwa Roberta Telusa i Mykoły Solskiego w dniu 27 lipca. To spotkanie nie odbyło się, gdyż tego dnia do budynku MRiRW wtargnęli działacze Agrounii na czele z Michałem Kołodziejczakiem, żądając spotkania z ministrem rolnictwa, wobec czego Robert Telus odwołał spotkanie z ministrem Solskim.  

Na szczęście sprawa przeciągnęła się tylko kilka dni – 4 sierpnia ukraińska służba weterynaryjna wydała komunikat o pozytywnym wyniku audytu systemu kontroli i zwalczania chorób w Polsce i wycofała zakaz importu żywego drobiu, jaj wylęgowych i surowców z drobiu z obszarów nie dotkniętych wirusem rzekomego pomoru drobiu.  

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.