Spór o GMO

Zgodnie z aktualnym stanem prawym w Polsce zabroniona jest sprzedaż nasion GMO. Jedyną w Polsce rośliną modyfikowaną genetycznie była dotąd kukurydza MON 810, jednak na początku roku 2013 rząd wprowadził zakaz jej uprawy.

Temat GMO od samego początku wywołuje w Polsce ogromne emocje. Nie inaczej jest teraz, kiedy wraca na mównicę sejmową. Jego przeciwnicy już zapowiedzieli protest przed Sejmem. W ten sposób chcą zwrócić uwagę opinii publicznej na to, że po raz kolejny dochodzi, do próby wprowadzenia zmian w ustawie o GMO. 
Sejmowa podkomisja nadzwyczajna ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa po raz kolejny opiniowała poprawki zgłoszone do projektu nowelizacji ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych. Według wiceministra środowiska Janusza Ostapiuka, projekt ustawy w żaden sposób nie wiąże się z tzw. uwolnieniem GMO do środowiska. Zmiany wynikają wyłącznie z  z wyroku Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który orzekł, że Polska nie dopełniła części zobowiązań wynikających z wprowadzenia w życie unijnej dyrektywy z 2009 r. dotyczącej ograniczonego stosowania GMO. 
Kto w tej całej batalii ma rację i dlaczego akurat teraz dochodzi do debaty o GMO?
Dla przeciwników GMO termin nie jest przypadkowy. W letnim okresie mało kto koncentruje się na bieżących wydarzeniach politycznych, a sami politycy myślami są już na wakacjach. 
 
Na podstawie informacji TVR (AT)
 
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności