Składki emerytalno-rentowe za rolników opłaci KRUS

4
1102

Zwolnienie z opłacania składek emerytalno-rentowych osób ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to jedno z rozwiązań ujętych w tzw. Tarczy Antykryzysowej.

Osoby objęte ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w KRUS zostały zwolnione z opłacania składek na to ubezpieczenie za drugi kwartał 2020 r. Zatem do końca kwietnia rolnik lub jego domownik nie musi płacić. Czy to znaczy, że przez ten czas nie będzie ubezpieczony? Nie. Składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za drugi kwartał 2020 r. zostaną opłacone przez budżet państwa za pośrednictwem KRUS.

– “Zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za drugi kwartał 2020 r. dotyczy rolników i domowników podlegających ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, w tym podlegających temu ubezpieczeniu na wniosek i tych, za których składka ta jest należna w podwójnej wysokości w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub z tytułu współpracy przy prowadzeniu tej działalności”. Nie ma potrzeby składania wniosku o takie zwolnienie, ponieważ jest ono ustawowe, co oznacza, że przysługuje “z urzędu”, bez konieczności składania wniosków w sprawie zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za drugi kwartał 2020. – informuje KRUS.

Nowo wprowadzone przepisy nie przewidują zwolnienia z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie: wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie i zdrowotne (o ile rolnik jest zobowiązany do ich opłacania).

Rozwiązanie wprowadziła Ustawa z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 568).

Źródło: KRUS

Opracował: Krzesimir Drozd

4 KOMENTARZE

  1. Ziemia jest własnością rolnika na której pracował i zaprzestanie działalności nie może być warunkiem uzyskania emerytury przez pozbycie się własności – ziemi. Czy np. taksówkarz przechodzący na emeryturę też musi pozbyć się samochodu? Są zawody, gdzie się nie da wprowadzić szablonowe przepisy i koniec. Własność to rzecz święta. Ja pracowałem i uzbierałem kapitał początkowy i z reszty składek mam obliczoną emeryturę przez ZUS, a rolnik jak każdy pracownik powinien mieć emeryturę ze swoich składek, które wpłacał do KRUS. Chyba po wojnie ziemie nie dawano w dzierżawę tylko na własność, tyle pamiętam z historii ze szkoły.

  2. Granda, granda, granda, nie dość, że płacą grosze to jeszcze dostali możliwość nieopłacania tych żałosnych składek, z których będą mieć takie same emerytury co zwykły człowiek tyrający 40 lat na etacie, i nie musieli nic robić !!!!, szkoda, że przedsiębiorcom tak o po prostu nie obniżyli z mocy prawa, nienawidzę tego kraju, wszystkie świnie są równe, ale niektóre są równiejsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności