fbpx

Rzepak – susza, upał, zmiany – co na to rzepak?

Rzepak – susza, upał, zmiany – co na to rzepak? Pod takim hasłem odbyła się pierwsza z cyklu Konferencji Zimowych Syngenta On-line.

Specjaliści Syngeta w spotkaniu adresowanym do plantatorów rzepaku wskazali, jakie czynniki wpływają na ceny nasion. Ocenili wegetacje roślin wskazując zagrożenia dla uprawy i udzieli wskazówek, na co musimy zwrócić uwagę w najbliższych miesiącach. Nie zabrakło też informacji na temat odmian Syngenta  – jak sprawdzają się w polu.

Rynek rzepaku

Warunki uprawy rzepaku w Europie oceniane są jako dobre. Jednocześnie bardzo dobrze ocenia się uprawy soi w Argentynie i Brazylii. Przekłada się to na ceny rzepaku, bowiem rynek rzepaku szybko reaguje na wszelkie doniesienia dotyczące soi, także pilnie śledzi informacje na temat udziału biokomponentów – wszelkie dyskusje, postanowienia w tej kwestii w dalszej perspektywie czasu będą mieć wpływ na ceny rzepaku.

Spadek cen rzepaku obecnie wyhamował. Rynek zareaguje odpowiednio cenami na przełomie lutego i marca, kiedy będą doniesienia na temat stanu przezimowania rzepaku i wielkości przemarznięć. W dalszej perspektywie opierać się będzie na tym, jak przebiegają zbiory soi, informacji pogodowej dotyczącej zjawiska suszy. Nie bez wpływu na ceny pozostają: tempo postępowania rozwoju gospodarczego, recesji, ceny ropy. Stąd trendy w cenie soi i ropy są wskazówką dla cen rzepaku.

Stan upraw i ochrona roślin

Specjaliści Syngenta krótko ocenili przebieg wegetacji rzepaku dla tego sezonu i wskazali zadowalający stan roślin potraktowanych regulatorem Toprex (s.cz. difenokonazol i paklobutrazol). Zwrócili także uwagę na wysoką presję suchej zgnilizny kapustnych w różnych regionach kraju, na co wpływ miała długa jesień oraz wyjątkowo ciepły przełom roku.

Z uwagi na to, że przed nami czas ochrony wiosennej przywołali wyniki doświadczeń prowadzonych przez firmę z preparatem Treso (s.cz.  fludioksonil) – fungicyd chroniący przed zgnilizną twardzikową. Podkreślono, że zabieg ochrony na tzw. płatek najlepiej wykonać w trakcie kwitnienia i nie opóźniać opryskiwania fungicydem, nawet gdy doskwiera susza. Treso wykazuje długi czas działania, jest efektywny i dobrze chroni także w warunkach suszy.

Przy zabiegach opryskiwania podczas suszy powinniśmy zwiększać ilość wody. Syngenta zachęca do sprawdzenia i śledzenia firmowych wskazówek na ich stronach odnośnie technik aplikacji środków ochrony roślin.

Jednocześnie na podstawie przedstawionych doświadczeń specjaliści Syngeta podkreślali, że zabieg na płatek jest niezbędnym w prawidłowej ochronie plantacji. Ponadto przy inwestycji w odmianę, nawożenie, ochronę musimy pozwolić dojrzeć niżej osadzonym łuszczynom i nie przyspieszać zbiorów.

Na co zwrócić uwagę w najbliższych tygodniach

  • Wczesny pojaw szkodników – konieczność wystawienia żółtych naczyń. Chowacz czterozębny i brukwiaczek wystąpiły już w styczniu w rejonach, gdzie temperatury były najwyższe. Syngenta proponuje do ochrony przed szkodnikami w rzepaku sprawdzony w innych gatunkach uprawnych preparat Karate Zeon.
  • Wysokie zagrożenie ze strony suchej zgnilizny kapustnych z uwagi na długą wegetację jesienną i wysokie temperatury jeszcze w styczniu
  • Mokry luty – w pogodzie obserwujemy pewną powtarzalność.
  • Wystąpienie suszy (marzec, kwiecień) – przebieg pogody we wcześniejszych sezonach wskazuje, że musimy liczyć się z jej wystąpieniem. Przy stresach abiotycznych Syngeta proponuje zastosować biostymulator Quantis (przy okazji opryskiwania fungicydem), który pozwala roślinom lepiej przetrwać trudne warunki suszy. Przy czym, aby uzyskać odpowiednią skuteczność powinniśmy zastosować go przed spodziewanym stresem.

Na nadchodzący sezon Syngenta proponuje siać odmiany SY Glorietta, SY Cornetta, SY Aliboom, SY Floretta. Wszystkie z genem odporności na wirusa żółtaczki rzepy (TuYV). Ponadto firma zachęca do korzystania z cyfrowych rozwiązań firmy  – służą informacją i podpowiedziami przy prowadzeniu upraw, przykładowo aplikacja myField, która zawiera  m. in. raporty Infopole.

Kolejne spotkania z Syngenta

Konferencje Zimowe Syngenta Online:

  • 2 lutego, 11.00: Kukurydza – uprawa na każdą pogodę!
  • 9 lutego, 11.00: Zboża – zasiej i pryśnij z Syngentą!
  • 16 lutego, 11.00: Ziemniaki/Buraki/Słonecznik – dlaczego warto na nie postawić?
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.