fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDopłatyRozwój małych gospodarstw. Co warto przeanalizować przed złożeniem wniosku? Porady od ARiMR

Rozwój małych gospodarstw. Co warto przeanalizować przed złożeniem wniosku? Porady od ARiMR

Nabór wniosków do programu do programu „Rozwój małych gospodarstw” Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadzić od 28 września do 27 października br. W rozmowie z nami Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa radzi na co, uważać, aby nie stracić wsparcia.

Program „Wsparcie na Rozwój Małych Gospodarstw” dotyczy gospodarstwa o wartości ekonomicznej poniżej 25 tys. euro. Nabór wniosków do tego programu ARiMR będzie prowadzić od 28 września do 27 października br. Rolnik będzie musiał przedłożyć biznesplan dotyczący rozwoju swojego gospodarstwa, w którym przedstawi koncepcję zmian w gospodarstwie służących zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa, w tym zmiany w zakresie wzrostu wartości sprzedaży produktów z gospodarstwa/produkcji rolnej.

Płatność będzie wypłacana w dwóch ratach:

  • 120 tys. zł – gospodarstwa rozpoczynające działalność w zakresie wprowadzania produktów na rynek w ramach tzw. krótkiego łańcucha dostaw oraz gospodarstwa prowadzące produkcję ekologiczną.
  • 100 tys. zł – pozostałe.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w rozmowie z nami poinformowała, że program „Rozwój małych gospodarstw” ma inny charakter niż pomoc na „Restrukturyzację małych gospodarstw” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, dlatego – choć dofinansowanie dotyczy małych gospodarstw – nie można mówić, że planowany nabór stanowi kolejną edycję działania znanego rolnikom z poprzedniej unijnej perspektywy, w przypadku którego premia wynosiła nie 100 tys. zł bądź 120 tys. zł, a 60 tys. zł, i przyznawana będzie gospodarstwom o wielkości ekonomicznej w roku wyjściowym poniżej 25 tys. euro, a nie – jak było wcześniej – 13 tys. euro.

ARiMR podkreśliła, że korzystający ze wsparcia w ramach „Rozwoju małych gospodarstw” powinni mieć przede wszystkim mieć świadomość zakresu, charakteru, ram czasowych i możliwości wykonania zawartych w umowie zobowiązań. Wymaga to przede wszystkim rzetelnego przeanalizowania sytuacji gospodarstwa i jego otoczenia rynkowego w kontekście możliwości osiągnięcia założonych celów, w tym przede wszystkim wzrostu wartości sprzedaży brutto wytwarzanych produktów rolnych. Ponadto należy wziąć pod uwagę między innymi ryzyka związane z możliwością osiągnięcia wymaganego wolumenu produkcji (np. nieurodzaj) jak i wartości sprzedaży (niestabilność cen, zmienny popyt).

ARiMR informuje, że środków otrzymanych na rozwój małych gospodarstw nie można przeznaczyć na: hodowlę zwierząt futerkowych (z wyjątkiem królika utrzymywanego w celu produkcji surowca mięsnego); uprawę roślin wieloletnich na cele energetyczne; prowadzenie działalności w ramach niektórych działów specjalnych produkcji rolnej (hodowla zwierząt laboratoryjnych, ryb akwariowych, psów rasowych, kotów rasowych, entomofagów) i zakup sprzętu pszczelarskiego refundowany w ramach interwencji PS WPR 2023-2027.

1 KOMENTARZ

  1. To jakieś nieporozumienie. Jak mam przewidzieć pogodę na trzy lub cztery lata do przodu? Oprócz tego niestabilność cen skoro Rząd R P sobie z tym nie radzi np. w przypadku pandemii,wojny???👀👀👀

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]