fbpx

Rozwiązania systemowe dla rolnictwa – 8 projektów ustaw

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa Anna Gembicka i poseł Kukiz’15 Jarosławem Sachajko przedstawili 8 propozycji rozwiązań systemowych dla rolnictwa.

Minister Anna Gembicka rozpoczynając konferencję powiedziała, że polskie rolnictwo stoi w obliczu realnego zagrożenia konkurencją z Ukrainą. Niebezpieczne są też trendy na szczeblu unijnym, aby podpisywać umowy handlowe z krajami trzecimi – jak Mercosur, ponieważ pandemia i wojna na Ukrainie pokazały, że w sytuacji kryzysu kraje produkujące żywność ograniczają eksport. Dlatego konieczne jest wprowadzenie rozwiązań systemowych dla polskiego rolnictwa, aby funkcjonowało w warunkach przewidywalności, stabilności i opłacalności.

  • W ostatnich miesiącach uruchamialiśmy wiele programów doraźnych – zdajemy sobie sprawę z tego, że były one doraźne i że musimy wprowadzić rozwiązania systemowe, bo dopłaty nie są rozwiązaniem – mówiła minister Gembicka.

Przedstawione projekty rozwiązań to:

  1. “Lokalna Półka” – projekt, który ma wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu dostaw.
  • To jest też zabezpieczenie przed konkurencją z Ukrainy, bo oprócz wymogu kupowania produktów lokalnych wprowadzamy obowiązek znakowania produktów polską flagą, żeby konsumenci wiedzieli, co kupują – powiedziała minister
  1. “Ustawa o zmianie ustawy o paszach” – jej celem jest zagwarantowanie rolnikom zbytu dla polskiego białka i systematyczne zmniejszanie uzależnienia Polski od pozyskiwania białka z rynków zewnętrznych. Na mocy tej ustawy firmy paszowe będą musiały kupować polskie białko; dziś wiele tych firm sprowadza soję GMO z zagranicy, na co Polska wydaje rocznie ok. 6 mld zł.
  • Dobrze by było, żeby lwia część z tych pieniędzy została w kieszeniach rolników – powiedział poseł Sachajko. – Nie robimy tego jednorazowo, jest to rozłożone na kilka lat, aby rolnicy przekonywali się do produkcji polskiego białka, a z drugiej strony, żeby firmy pobudowały łańcuchy dostaw od rolników.
  1. “Ustawa o zmianie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa”

Do tej pory KOWR w ramach FOR wypłacił rolnikom 17 mln zł, w zmienionej ustawie ochroną będą objęci rolnicy będący członkami spółdzielni za sprzedane spółdzielniom produkty rolne, w przypadku, gdy podmiot skupujący te produkty od spółdzielni stał się niewypłacalny.

  1. “Ustawa o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz o społeczno-zawodowych organizacjach rolników”

Celem tej ustawy jest udział związków zawodowych rolników oraz związków branżowych rolników w wyborze radców rolnych w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą poprzez możliwość zgłaszania kandydatur do MRiRW.

  1. “Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnimi i spożywczymi “, czyli tzw. ustawa hiszpańska

Ustawa ma gwarantować sprzedaż produktów rolnych za cenę nie niższą niż koszty produkcji; koszty będą ustalane przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, który będzie publikował roczne zestawienia kosztów produkcji produktów rolnych z podziałem terytorialnym

  1. “Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii”

Celem zmiany tej ustawy jest zzwiększenie opłacalności przetwarzania konopi włóknistych w przemyśle; większono tu wskaźnik THC do 0,3 i odebrano tym samym urzędnikom możliwość zakazywania sprzedaży przetworów z konopi (wyciągów itp.)

  • Odbieramy urzędnikom te kompetencje, jeżeli rolnik produkuje i przetwarza konopie włókniste, to może je przetwarzać i sprzedawać te przetwory – mówił Jarosław Sachajko
  1. “Ustawa o rekompensatach za szkody wyrządzone przez ptaki”

Projekt zakłada wypłatę rekompensat za szkody wyrządzone przez: łabędzie, gęsi, żurawie – w uprawach na gruntach ornych; kormorany – na gruntach pod stawami rybnymi.

Zostaną określone ryczałtowe stawki rekompensat w przeliczeniu na hektar powierzchni objętej szkodą (w przypadku pierwszym) lub z uwzględnieniem liczby par lęgowych w koloniach i liczebności populacji pozalęgowej (w przypadku drugim)

  1. “Ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników”

Jej celem jest dywersyfikacja źródeł dochodu w rolnictwie dzięki możliwości łączenia pracy w rolnictwie z pracą na etacie (do ¾), która to możliwość została odebrana rolnikom w 2003 r.; zwiększenia skali pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez rolnika; renta rolnicza w pełnej wysokości bez konieczności zaprzestawania działalności rolniczej prowadzonej wspólnie ze współmałżonkiem emerytem;

  • Pozwalamy na to, żeby rolnicy mogli zarobić wykorzystując swój sprzęt, powyżej dwóch średnich krajowych nie przechodząc do ZUS – mówił poseł Sachajko

Minister Gembicka na zakończenie podkreśliła raz jeszcze, że wdrożenie w życie tych propozycji będzie wymagało ponadpartyjnego porozumienia, ale ma też nadzieję, że to będzie początek dyskusji o rozwiązaniach systemowych dla rolnictwa.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.