fbpx
Strona głównaPolecamyFilmy rolnicze YTRolnik ma obornik, ma pole. Co ma udowadniać? Wojciechowski o geotagowanych zdjęciach...

Rolnik ma obornik, ma pole. Co ma udowadniać? Wojciechowski o geotagowanych zdjęciach [video]

Wczorajsza debata pomiędzy ministrem rolnictwa Litwy, wiceministrem rolnictwa Czech, ministrem Kowalczykiem i komisarzem Wojciechowskim zdominowana była przez temat importu zbóż z Ukrainy. Rozmawiano jednak także o planach strategicznych, a komisarz Wojciechowski wyraził swoje ubolewanie wobec skomplikowanych przepisów, które pojawiły się w Polsce w kontekście płatności w nowej WPR.

– Ja ubolewam, że pojawiły się zupełnie dla mnie niezrozumiałe trudności administracyjne jak na przykład te zdjęcia [geotagowane w ramach ekoschematu “wymieszanie obornika z glebą 12 godz. od aplikacji, red.]. Ja nie wiem, kto to wymyślił. To ktoś na szczeblu urzędniczym, Komisja Europejska niczego takiego nie nakazywała. Jest wiele takich przykładów. To trzeba w zarodku likwidować. Jeżeli rolnik jest hodowcą – ma krowy, ma obornik, no to wiadomo. Ma obornik, to wywiózł na pole. Co ma udowadniać? To jest oczywiste. Mam nadzieję, że to zostanie szybko wyjaśnione  – mówił Wojciechowski.

Komisarz odniósł się także do planów ograniczenia zużycia ŚOR.

– Nie może być tak, że kraj, który ma 9 kg pestycydów na hektar i kraj, który ma 0,5 albo 2 kg (przypadek Polski) będzie tak samo traktowany. W Komisji Europejskiej byłem w tej sprawie sam, ale już jest i większość państw członkowskich i stanowisko Parlamentu Europejskiego, wszystko jest na dobrej drodze – mówił Wojciechowski.

Zobacz także:

Szmulewicz: Będziemy jajkami rzucać więcej i częściej w każdego, kto będzie mówił, że jest dobrze

18 KOMENTARZE

 1. Niech się wezmą za robotę i skonczą sprowadzać na lewych papierach bez żadnego nadzoru sanitarnego mleko Bo ze wszystkich stron mleczarnie kupują mleko na lewych papierach że kierowca nie wie skąd ten towar Nam obtaniają a sami sprowadzają

 2. Pszenica i pszenica a o mleku nikt nie wspomni że dramatyczna sytuacja Pszenica była po 170 zł to trzeba było sprzedawać a ta która zostala leży i jeść nie chce A Chodowcy mają krowy i muszą je nakarmić a mleko 30% tańsze i za co my tyramy bez dnia wolnego Taniej paszy nie kupimy Bo firmy zarabiają krocie .To samo z nawozami . Teraz masowo sprowadzają mleko z Ukrainy Dokumenty lewe wystawiane Nikt tego nie kontroluje Martwią się o ukrainę a nas żywcem zakopują

 3. Skoro dopłaty dla polskiego rolnika to ok70% średniej unijnej, to czy nie powinniśmy spełniać tylko w 70% unijne wymogi? Jaka płacą takie wymogi.

 4. Skoro dopłaty dla polskiego rolnika to ok70% średniej unijnej to czy nie powinniśmy spełniać tylko w 70% unijnych wymogów? Jaka płacą takie wymogi.

 5. Wojciechowski wraz z UE zdania wine za durne przepisy na krajowych urzedasow z MR Kowalczykiem na czele. Tymczasem Kowalczyk za trudna sytuację w rolnictwie zdania na UE i bzdurne przepisy. A kopa w d zarówno od jednych i drugich dostaje rolnik.

 6. Lepiej byś zakazali randap i inne środki chemiczne dosuszajace stosować przed zbiorem, jeśli tak o ziemię i ekologię się martwią.

 7. Niech eurodeputowany pilnuje tych unijnych przepisów, bo w mojej wsi jest 4prawdziwuch rolników a 20 tu oddało ziemię w dzierżawę bez umowy oczywiście ale oni nic nie produkują, ale dopłaty im się należą , bo ponoć da to ,, aktywni,, rolnicy. A unia nic darmo nie daję, płacimy za to wszyscy.

 8. Komisja w takim razie i sam komisarz nie jest potrzebny .Jeśli rządzą jacyś podrzedni urzędnicy a komisja na czele z Wojciechowskim tylko to musi zatwierdzić .W takim razie cała komisja i jaśnie panujący komisarz Wojciechowski do dymisji i świnie w Polsce obrzadzac.Ale do tego trzeba mieć chyba większe kwalifikacje niż nasz pan komisarz ma…

 9. Jeżeli tak jest jak mówi Wojciechowski,to powinny być tego konsekwencje, to masakra , że ktoś postanowił sobie ot tak gnębić rolnika.

  • Niech teraz wykupią pszenicę po cenie jaka była w żniwa 2022 (1500 zł) i będzie rezerwa państwa, oczywiście zmagazynowana w silosach u rolnika. Wtedy rząd nie sprowadzałby z zagranicy
  • I więcej tak do pracy będzie. PKB wzrośnie, a pirdzistolek co generuje oprócz gazów cieplarnianych? I głupich ustaw?
   • Ma Pan rację. Najprostsze sprawy, załatwia się z ogromnym trudem. Zbyt dużo pozwolone na szczeblu urzędniczym. Wedle własnego widzi mi się potrafią człowieka zniszczyć upominającego się o prawdę i godne życie.
 10. Juz dawno pisalem ,ze polskie oszolomy sa sto razy grozniejsze od unijnych….przewietrzyc te resorty wywalic na zbity pysk co najmniej polowe to nie beda wymyslac tych bzdur

  • Tu nie może być mowy o jakimkolwiek racjonalnym zarządzaniu rolnictwem, jeśli minister rolnictwa jest matematykiem, a wiceminister nie potrafi wymienic 4-ch podstawowych zbóż uprawianych w Polsce. Po prostu banda niedouków, cwaniaków i oszustów. Pozdrawiam rolników. Marian, inż. rolnictwa

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.