fbpx

Protesty w związku z niedoborami ukraińskiego zboża w Iraku

Są już pierwsze efekty zakłóceń w międzynarodowym handlu zbożem. W południowym Iraku wybuchła seria protestów po tym, jak brak importu zbóż i oleju z Ukrainy doprowadził do znacznych podwyżek cen.

Ukraiński olej słonecznikowy i pszenica, niegdyś wszechobecne w Iraku, obecnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, nagle zniknęły z tamtejszego rynku.

-Istnieje poważny globalny kryzys, ponieważ Ukraina ma duży udział w eksporcie olejów [spożywczych] do naszego kraju – powiedział prasie rzecznik irackiego Ministerstwa Handlu Mohamed Hanoun.

Chociaż iraccy politycy obiecali zająć się kryzysem i dyskutowali o wprowadzeniu kontroli cen podstawowych towarów, kraj ten do tej pory podejmował stosunkowo łagodne środki. Rząd iracki ogłosił we wtorek, że zapewni dodatkowy miesięczny zasiłek w wysokości około 70 dolarów dla urzędników państwowych o niskich dochodach i emerytów. Wskazał również, że zniesie taryfy celne na żywność, materiały budowlane i inne podstawowe towary konsumpcyjne na okres dwóch miesięcy.

Rząd ogłosił również, że rozprawił się z oszustami cenowymi, a ministerstwo spraw wewnętrznych kraju wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że trzydziestu jeden kupców zostało aresztowanych za „wykorzystywanie obywateli” przez nieuzasadnione podnoszenie cen żywności.

Jednak te reakcje nie doprowadziły do ​​obniżek cen i jak dotąd nie zdołały stłumić niepokojów społecznych. Setki irackich protestujących zgromadziło się w środę w mieście Nasiriya, aby protestować przeciwko cenom zboża, a co najmniej jeden protestujący został ranny w centralnym gubernatorstwie Babil w tym kraju po demonstracjach.

Trwająca fala protestów budzi niepokój rządu premiera Mustafy al-Kadhimiego, który doszedł do władzy po podobnej fali protestów, która w połowie 2020 r. spowodowała usunięcie poprzedniego przywódcy Iraku Adila Abdula-Mahdiego.

Rosja i Ukraina to dwaj z pięciu największych światowych eksporterów pszenicy. Oba narody wspólnie produkują 20 procent światowej pszenicy, a większość ich rocznych zbiorów eksportowych trafia na Bliski Wschód.

Wiele krajów Bliskiego Wschodu wprowadziło dotacje na chleb i inne podstawowe towary, a wysokie ceny zbóż jeszcze bardziej nadwyrężyły ich budżety.

SDF baner ciągnik
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.