Projekt Gleba w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Skrzypiec

Projekt Gleba to program mający na celu poprawę właściwości gleby. W RSP Skrzypiec został on wdrożony z kilku powodów, wśród których jednym z najistotniejszych były dobre opinie o jego skuteczności. Głównym założeniem podczas wdrażania programu było to, aby nie podniósł on kosztów produkcji, wpływając tym samym pozytywnie na bilans ekonomiczny gospodarstwa. Jak Projekt Gleba funkcjonuje w RSM Skrzypiec? O tym opowiedzieli nam prezes Spółdzielni Jarosław Mormul i jej agronom, Mirosław Maćków.

RSP Skrzypiec działa na 800 ha. Na uprawianych polach występują gleby o zróżnicowanej bonitacji; od klasy III a po klasę VI, z przewagą gleb klasy IV a. W większości są to gleby ciężkie, bardzo zwięzłe. Spółdzielnia posiada fermę kur niosek i od 30 lat w nawożeniu organicznym wykorzystywany jest pomiot kurzy.

Na polach Spółdzielni 400 ha upraw zajmuje pszenica ozima, 200 ha zajmuje rzepak, a na pozostałym obszarze uprawiana jest kukurydza na ziarno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności