fbpx

Produkcja wieprzowiny w UE w I połowie roku spadła o 9%  

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych opublikowała informację o posiedzeniu grupy dialogu społecznego do spraw „Produkcji zwierzęcej – mleko, wołowina i wieprzowina”, podczas którego omawiano m.in. sytuację rynkową w poszczególnych sektorach oraz koszty wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej. 

Jak informuje FBZPR, eksperci Komisji Europejskiej przedstawili dane, z których wynika, że w I poł. 2023 r. produkcja wieprzowiny w państwach członkowskich UE spadła o 9% – spadki odnotowano we wszystkich państwach z wyjątkiem Grecji. Produkcję w znacznym stopniu ograniczono w Danii o 19,1%, Słowacji o 13,8% oraz Holandii o 13,6%. 

Cena wieprzowiny w UE jest obecnie o 14% powyżej ceny historycznej, średnia ukształtowała się na poziomie 230,6 EUR/100 kg. Eksperci KE prognozują, że produkcja wieprzowiny wciąż będzie spadać, a wzrost nastąpi dopiero w II połowie roku 2024.  

Natomiast przedstawiciele Copa-Cogeca stwierdzili, że wysokie ceny tym razem nie spowodują wzrostu produkcji, ponieważ hodowcy obawiają się inwestować w gospodarstwa z powodu przepisów klimatycznych, które w powszechnej opinii spowodują nieopłacalność produkcji. W odpowiedzi przedstawiciele Komisji Europejskiej powiedzieli, że w UE jest racjonalne podejście do hodowli zwierząt i nie można udawać, że zmiany klimatu nie mają miejsca.     

Jak informuje FBZPR, rozmawiano również o nowych wymogach dobrostanowych, przede wszystkim o zwiększeniu powierzchni życiowej zwierząt utrzymywanych w chlewniach, obcinaniu ogonków i kastracji. W tym kontekście poruszano zagadnienia rekompensat za wdrażanie w gospodarstwach nowych przepisów, a także zagrożenia wynikające z importu z krajów, w których nie ma wymogu spełniania unijnych standardów.  

W rozmowach pojawił się również temat ASF w Szwecji, gdzie wykryto pierwszy przypadek tej choroby u dzika. Komisja Europejska stoi na stanowisku, że Szwecja powinna sama uporać się z problemem.  

Więcej: Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.