W Parlamencie RP kilkudziesięciu posłów i senatorów zgłosiło się do pracy w zespołach poświęconych tematyce rolnictwa. Czy jest nadzieja, że wreszcie nad polskimi rolnikami „zaświeci słońce”?
Parlamentarnych Zespołów ukierunkowanych na pracę w kwestiach dotyczących rolnictwa lub z nimi związanych jest osiem:
– Parlamentarny Zespół na rzecz zmian w specustawie o ASF
– Parlamentarny Zespół ds. Wsparcia Rolnictwa i Przetwórstwa Ekologicznego oraz rozwoju wyrobów winiarskich
– Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich
– Parlamentarny Zespół ds. Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych
– Parlamentarny Zespół ds. Mikroretencji – społecznego gospodarowania wodą w rolnictwie i na obszarach wiejskich
– Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Zwierząt, Praw Właścicieli Zwierząt oraz Rozwoju Polskiego Rolnictwa
– Parlamentarny Zespół na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro
– Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Praw Zwierząt
Z tych ośmiu zespołów jedynie trzy podjęły jakiekolwiek działania poza wyborem prezydium.
Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Zwierząt, Praw Właścicieli Zwierząt oraz Rozwoju Polskiego Rolnictwa obradował dwa razy: 5 lutego odbyła się debata nt. zwiększania konkurencyjności polskiego rolnictwa; 4 marca posłowie wysłuchali informacji ministra rolnictwa nt. upraw konopi włóknistych i konopi medycznych.
Zespół liczy tylko 8 członków, większość z opozycji; koalicję rządzącą reprezentuje jedynie poseł Ziejewski, tradycyjnie zaangażowany w rolnictwo, choć można się zastanawiać, czy w tym przypadku po prostu „trzyma rękę na pulsie”. W skład Zespołu wchodzi:
– 5 posłów PiS (w tym Piotr Babinetz, z zawodu polityk, bez związku z rolnictwem, czy Grzegorz Lorek, którego jedynym doświadczeniem zawodowym nie związanym z polityką było stanowisko członka zarządu w firmie zajmującej się wyrobami gumowymi)
– 2 posłów Kukiz’15 (m.in. Paweł Kukiz, nie trzeba przedstawiać)
– 1 poseł PSL-TD (Zbigniew Ziejewski)
Parlamentarny Zespół na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro liczący 13 członków obradował raz: 5 lutego odbyło się posiedzenie nt. „Prezentacja projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt zakazującego hodowli zwierząt na futra oraz dyskusja nad nim”. Skład zespołu świadczy o „głębokim zrozumieniu” zagadnień związanych z branżą futrzarską:
– 10 posłów KO (w tym Klaudia Jachira, Franciszek Sterczewski, Katarzyna Piekarska)
– 2 posłów Lewicy (m.in. dr Dorota Olko, temat pracy doktorskiej: „Stosunek do ciała a nierówności społeczne”)
– 1 posła PSL-TD (Joanna Mucha, była minister sportu słynna z 6 mln zł za koncert Madonny na Stadionie Narodowym)
Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Praw Zwierząt ma ogromną popularność, w jego składzie jest aż 35 członków:
– 15 przedstawicieli KO (w tym tacy specjaliści jak Maciej Lasek, słynny przewodniczący komisji ds. wypadków lotniczych, Klaudia Jachira, Franciszek Sterczewski, Krzysztof Śmiszek);
– 9 przedstawicieli PSL-TD (np. Paweł Bejda, z wykształcenia specjalista od nieruchomości, z zawodu polityk)
– 4 posłów Lewicy (w tym słynny Łukasz Litewka, który, dzięki wieloletniemu zaangażowaniu w pomoc zwierzętom, zdobył więcej głosów w swoim okręgu niż jego szef W. Czarzasty);
– 2 posłów PiS (Waldemar Andzel, były przewodniczący Komisji ds. Służb Specjalnych oraz Marek Suski, zajmujący się w poprzedniej kadencji aktywami państwowymi)
– 1 poseł niezrzeszony (Adam Gomoła, wykluczony z PSL-TD za ujawnione przez media machinacje podczas finansowania kampanii wyborczej).
Zespół jest bardzo aktywny: 19 marca debatował nad reformą gospodarki łowieckiej, m.in. reformie obwodów łowieckich; 12 marca poruszał kwestię dobrostanu zwierząt w kontekście wyborów samorządowych (jaki to ma związek? – red.); 21 stycznia zajmował się uregulowaniem prawnym stosowania fajerwerków; 9 stycznia omawiał potrzebę znakowania zwierząt domowych.
Jak widać, zagadnieniem ochrony praw zwierząt zajmują się posłowie „z branży”. Szczególnie interesujące jest zajęcie się kwestią reformy gospodarki łowieckiej przez osoby takie jak Klaudia Jachira. W tej sytuacji trudno się dziwić sytuacji, w jakiej znalazło się polskie rolnictwo, któremu po prostu brakuje lobbystów, zaangażowanych w kształtowanie przepisów prawa.
Informacje o zespołach parlamentarnych znajdują się na stronie Sejmu. Na podstronach odpowiednich zespołów znajdziecie też Państwo odnośniki do video z posiedzeń (o ile takowe się odbyły).