fbpx

Opłacalność produkcji zbóż i oleistych w Ukrainie mocno na minusie. Straty na ponad 3,2 miliarda dolarów

Ukraina w tym roku może ponieść straty w zbożach i nasionach oleistych przekraczające 3,2 miliarda dolarów. Napaść Rosji na Ukrainę doprowadziła do gwałtownego wzrostu kosztów produkcji rolniczej i logistyki.

Przed inwazją Rosji w lutym 2022 r. Ukraina wysyłała większość swojego towaru przez porty na Morzu Czarnym, które od czasu napaści są całkowicie lub częściowo zablokowane. Ograniczone możliwości eksportu przez małe porty nad Dunajem oraz transport kolejowy do Europy Wschodniej zwielokrotniły koszty logistyki i obniżyły ceny, jakie handlowcy mogą zaoferować rolnikom.

Zamknięcie portów spowodowało także gwałtowny wzrost cen importowanego paliwa, nasion, nawozów i części zamiennych do maszyn rolniczych w Ukrainie. Zwiększone koszty negatywnie wpływają na wyniki finansowe i grożą dalszym zmniejszeniem powierzchni upraw w nadchodzących latach, informuje Reuters.

Rada Agrarna (największa ukraińska grupa agrobiznesu) podała, że koszt produkcji pszenicy w 2023 roku wyniesie około 146 dolarów za tonę, przy średniej cenie sprzedaży wynoszącej 102 dolarów. Rolnicy wydają 149 dolarów na tonę uprawy kukurydzy, a mogą ją sprzedać za 94 dolarów. Rada stwierdziła, że w 2023 r. nawet produkcja słonecznika i rzepaku będzie nieopłacalna. Tylko soja ma przynieść zysk. To pierwsze informacje mówiące o opłacalności produkcji w kraju dotkniętym wojną. Za rok ubiegły władze Ukrainy i rolnicy nie zgłosili wyników finansowych.

Producenci stwierdzili, że duże straty już doprowadziły do ograniczenia siewów na sezon 2023/24. Związki zawodowe rolników odmówiły prognozy powierzchni zasiewów pszenicy w 2024 r., podczas gdy ukraińskie ministerstwo rolnictwa podtrzymuje prognozę dla pszenicy ozimej na poziomie około 4,4 mln ha. Według danych ukraińskiego ministerstwa rolnictwa na dzień 16.10.23 rolnicy zasiali 3,02 miliona hektarów pszenicy ozimej, podczas gdy w tym samym dniu rok temu było to z 2,5 miliona ha.

Oprócz bardzo wysokich kosztów produkcji na obszar siewów tej jesieni może mieć wpływ niesprzyjająca pogoda. Państwowi synoptycy poinformowali, że przedłużający się brak opadów w większości regionów Ukrainy stworzył złe warunki zarówno dla trwających siewów ozimin, jak i dla roślin już wysianych.

Jak dotąd eksport zboża z Ukrainy w bieżącym sezonie wyniósł 7,8 mln t w porównaniu do 11,5 mln t w analogicznym okresie r/r.  Wolumen eksportu to 3,99 mln t pszenicy, 3,04 mln t kukurydzy i 654 tys. t jęczmienia. Tegoroczne zbiory ocenia się na 79 mln t zbóż i nasion oleistych, a łączna nadwyżka eksportowa na lata 2023–24 wyniesie około 50 mln t, informuje Reuters.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.