fbpx
Strona głównaWiadomościOdszkodowania również dla dzierżawców

Odszkodowania również dla dzierżawców

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza już od wielu miesięcy postuluje o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia rozwiązań legislacyjnych umożliwiających uzyskanie dzierżawcom nieruchomości rolnych uzyskanie odszkodowań w przypadku realizacji na dzierżawionych gruntach inwestycji objętych ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

– Na mocy obowiązujących przepisów dzierżawcy gruntów rolnych, na których realizowane są inwestycje gazociągowe, nie mają możliwości ubiegania się o odszkodowania za szkody poniesione z tytułu wyłączenia tych gruntów na czas realizacji inwestycji z produkcji rolnej, gdyż takie uprawnienie przysługuje wyłącznie właścicielom. Skutkuje to pozbawieniem tych rolników nie tylko dochodów ze sprzedaży utraconych płodów rolnych lecz również utratą płatności otrzymywanych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Dlatego też zasadnym wydaje się wprowadzenie rozwiązań prawnych umożliwiających ubieganie się również dzierżawcom o uzyskanie odszkodowań za szkody poniesione w związku z realizacją inwestycji objętych tą  ustawą. – uzasadnia Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej .

Zdaniem rolników należałoby również  w ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 r, o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu  wprowadzić  zapis nakazujący wypłatę przez Inwestorów zaliczek na poczet odszkodowań dla właścicieli nieruchomości, na których realizowana jest inwestycja.

Obecnie , jak podaje KPIR  wypłata odszkodowań wstrzymywana jest do czasu zakończenia realizacji inwestycji, co w wielu przypadkach skutkuje niemożnością uzyskania przez rolników jakichkolwiek środków przez wiele lat pomimo utraty możliwości prowadzenia upraw rolnych na ich nieruchomościach.

Dowiedzieliśmy się , że postulaty izby rolniczej popiera resort rolnictwa, który w kwietniu br. wystosował w tej sprawie pismo do Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Odpowiedz jeszcze nie nadeszła . Jak to zwykle bywa w urzędach – każde pismo  musi swoje odleżeć, aby nabrał mocy prawnej…

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.