reklama
Baner KABAT

reklama
Baner Yara

reklama
Baner BASF

Odszkodowania również dla dzierżawców

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza już od wielu miesięcy postuluje o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia rozwiązań legislacyjnych umożliwiających uzyskanie dzierżawcom nieruchomości rolnych uzyskanie odszkodowań w przypadku realizacji na dzierżawionych gruntach inwestycji objętych ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

reklama
Baner SDF
reklama
Baner Horsch

– Na mocy obowiązujących przepisów dzierżawcy gruntów rolnych, na których realizowane są inwestycje gazociągowe, nie mają możliwości ubiegania się o odszkodowania za szkody poniesione z tytułu wyłączenia tych gruntów na czas realizacji inwestycji z produkcji rolnej, gdyż takie uprawnienie przysługuje wyłącznie właścicielom. Skutkuje to pozbawieniem tych rolników nie tylko dochodów ze sprzedaży utraconych płodów rolnych lecz również utratą płatności otrzymywanych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Dlatego też zasadnym wydaje się wprowadzenie rozwiązań prawnych umożliwiających ubieganie się również dzierżawcom o uzyskanie odszkodowań za szkody poniesione w związku z realizacją inwestycji objętych tą  ustawą. – uzasadnia Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej .

Zdaniem rolników należałoby również  w ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 r, o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu  wprowadzić  zapis nakazujący wypłatę przez Inwestorów zaliczek na poczet odszkodowań dla właścicieli nieruchomości, na których realizowana jest inwestycja.

reklama
Baner KIOTI

Obecnie , jak podaje KPIR  wypłata odszkodowań wstrzymywana jest do czasu zakończenia realizacji inwestycji, co w wielu przypadkach skutkuje niemożnością uzyskania przez rolników jakichkolwiek środków przez wiele lat pomimo utraty możliwości prowadzenia upraw rolnych na ich nieruchomościach.

Dowiedzieliśmy się , że postulaty izby rolniczej popiera resort rolnictwa, który w kwietniu br. wystosował w tej sprawie pismo do Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Odpowiedz jeszcze nie nadeszła . Jak to zwykle bywa w urzędach – każde pismo  musi swoje odleżeć, aby nabrał mocy prawnej…

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI