W ubiegłym roku francuska firma Kuhn zapowiedziała wypuszczenie na rynek aż 28 nowości. Większość z nich francuski producent pokazał na targach Agritechnica w Hanowerze. Część z nowości o których pisaliśmy w poprzednim numerze WRP polscy rolnicy mogli obejrzeć w Poznaniu na wystawie Polagra-Premiery 2020. Poniżej piszemy o kolejnych nowych propozycjach francuskiego wytwórcy, które wpisują się w oczekiwania rynku maszyn rolniczych.
Brony talerzowe w wersji XXL
Dotychczasowa oferta bron talerzowych marki Kuhn obejmowała narzędzia o szerokości roboczej do 7,5 m. Obecnie została ona poszerzona o kolejne dwa modele Optimer L9000 oraz L12000, których szerokość robocza wynosi odpowiednio 9 i 12 m. Narzędzia są propozycją dla dużych gospodarstw rolnych poszukujących wydajnego sprzętu. Z tego też powodu brony zaprojektowano do pracy z dużymi prędkościami przekraczającymi nawet 15 km/h. Stąd wydajność największego zestawu wynosi 18 ha/h. Konstrukcję tych narzędzi tworzą oddzielne, niezależnie pracujące segmenty. Dzięki temu poszczególne sekcje uprawowe dopasowują się do ukształtowania powierzchni pola. W celu zapewniania stabilnej pracy, w skrajnych sekcjach producent zastosował dodatkowe siłowniki hydrauliczne wraz z akumulatorami. Brony są wyposażone w niezależnie pracujące talerze 510 mm z zabezpieczeniem elastomerowym. Przed każdą sekcją znajduje się koło prowadzące. Natomiast za sekcją znajduje się podwójny wał w kształcie U, który zapewnia równomierny nacisk na glebę.
Kuhn Aurock, czyli uprawa zerowa
Uprawa zerowa (No-Till) podobnie jak pasowa, zyskuje coraz więcej entuzjastów, którzy doceniają korzyści wynikające ze zmiany systemu produkcji roślinnej. Francuską propozycją dla tej grupy rolników są siewniki Aurock 6000 R i Aurock 6000 RC o szerokości roboczej 6 m przeznaczone do siewu bezpośredniego. Maszyny są dostępne w wersjach z jednym (R) i podwójnym dozownikiem (RC). W drugiej wersji (z dzielonym zbiornikiem) można mieszać dwie różne odmiany roślin w pojedynczej sekcji wysiewającej lub wysiewać je w osobnych rzędach. Siewniki Aurock 6000 mają budowę modułową. Można je doposażyć w elementy robocze umożliwiające pracę w różnych warunkach. Jednym z elementów wyposażenia jest przedni wał nożowy przeznaczony do spłaszczania pokrywy roślinnej a tym samym przyspieszenia rozkładania resztek biomasy. Docisk wału jest regulowany hydraulicznie. Funkcja jest sterowana za pomocą terminalu w kabinie ciągnika. Bruzda do wysiewu nasion jest tworzona przez dwa rzędy talerzy. Jedną z opcji jest tarcza karbowana o średnicy 460 mm przeznaczona do pracy na glebie przygotowanej. W drugim wariancie producent oferuje tarczę tłoczoną o średnicy 430 mm służącą do efektywnego cięcia resztek pożniwnych.
Za sekcją uprawową znajduje się wał ogumiony o średnicy 900 mm. Poszczególne koła są przesunięte względem siebie co eliminuje efekt spiętrzenia gleby.
Sekcję wysiewającą tworzą dwutarczowe redlice montowane na równoległoboku. Za redlicą znajduje się koło dogniatające, które zamyka bruzdę i zagęszcza glebę.
Siewniki Aurock są kompatybilne ze standardem ISOBUS. Oprócz terminala ISOBUS ciągnika maszyny można obsługiwać za pomocą terminala ISOBUS CCI 1200 lub CCI 50. Jako wyposażenie dodatkowe dostępny jest również joystick.
Inteligentny pług marki Kuhn
W 2020 r. firma Kuhn uruchamia sprzedaż inteligentnych pługów wyposażonych w system Smart Ploughing. Rozwiązanie będzie dostępne w pługach Kuhn Vari Master L, który będzie obsługiwany przez terminal ISOBUS. Sterowanie w technologii ISOBUS umożliwia komfortową obsługę pługa. Z poziomu terminala traktorzysta może zaprogramować i zapisać w pamięci urządzenia parametry pługa (szerokość robocza, przesunięcie, głębokość robocza, pion itd.), które będą automatyczne odtwarzane w dowolnym momencie. Pługi Vari Master L będą mogły być wyposażone w dodatkowe funkcje Smart Ploughing: Lift i Line. Pierwsza opcja umożliwia indywidualne podnoszenie korpusów na uwrociu w sposób automatyczny na podstawie geolokalizacji dokonanej przez system GPS. Poszczególne korpusy pługa mogą być unoszone bądź opuszczane osobno dzięki specjalnemu systemowi cięgien wbudowanych w ramę narzędzia. System GPS automatycznie wyznacza punkt wejścia i wyjścia korpusów pługa z bruzdy co zapewnia jednakową jakość orki na całej powierzchni pola. Funkcja Line umożliwia zmianę szerokości roboczej pługa na podstawie sygnału GPS tak aby zapewnić prostą orkę z uwzględnieniem nierównych kształtów pola.
Autor: dr inż. Jacek Skudlarski