fbpx

Wykorzystanie geolokalizacji i teledetekcji satelitarnej w rolnictwie

Lokalizacja ciągników, maszyn rolniczych i innych obiektów z wykorzystaniem krążących wokół ziemi satelitów wchodzących w skład systemów nawigacji satelitarnej oferuje nie tylko możliwość automatycznego prowadzenia ciągników i maszyn po polu, ale również pozwala na pozyskiwanie danych w postaci map przestrzennych.

Przydatne w rolnictwie okazują się również fotografie określonych obszarów globu z których można pozyskać cenne informacje odnośnie stanu upraw.  Pozyskane dane z wykorzystaniem geolokalizacji jak i teledetekcji satelitarnej są wykorzystywane w technologii zmiennego dawkowania nasion, nawozów i pestycydów.

Inne spojrzenie na pole w koncepcji Rolnictwa Precyzyjnego

W koncepcji Rolnictwa Precyzyjnego, która wykorzystuje lokalizację ciągników i maszyn na polu jak i poza nim za pomocą sygnałów satelitarnych pole nie jest traktowane jako jednorodna struktura a jako zlepek stref o różnej produktywności. Zmienna produktywność stref pola wynika z wielu czynników do których zalicza się właściwości gleby, ukształtowanie terenu, stan systemów melioracji, nasłonecznienie terenu itp. Czynniki te powodują że mimo równomiernego nawożenia całego pola plony w różnych miejscach są zróżnicowane.

Dlatego też identyfikacja stref o różnej produktywności i dopasowanie do nich poziomu nawożenia oraz agrotechniki (np. głębokość uprawy gleby, siewu, sadzenia itp.) jest podstawą rolnictwa precyzyjnego. Jak zidentyfikować strefy pola? Jednym ze sposobów jest pomiar plonu w poszczególnych częściach pola z wykorzystaniem czujników plonu umieszczonych na maszynach do zbioru (kombajny zbożowe, sieczkarnie i inne maszyny). Innym sposobem jest skanowanie gleby mające na celu ocenę właściwości fizyko – chemicznych gleby. Tego typu badanie pozwala wyróżnić miejsca w których właściwości gleby różnią się od siebie. Zarówno w przypadku analizy plonów jak i skanowania gleby potrzebna jest geolokalizacja z wykorzystaniem sygnału satelitarnego.

Co daje geolokalizacja?

Lokalizacja ciągnika, maszyny czy innego obiektu za pomocą sygnału satelitarnego (GNSS) oferuje szereg korzyści dla rolnictwa. Z jednej strony lokalizacja z wykorzystaniem satelitów pozwala zlokalizować gdzie dany obiekt znajduje się w obecnej chwili czy też gdzie znajdował się godzinę wcześniej, wczoraj, tydzień temu itp. W tym przypadku geolokalizacja jest wykorzystywana na potrzeby systemów telematycznych umożliwiających monitorowanie pracy parku maszynowego. W tychże systemach oprócz lokalizacji pozyskiwane są również inne dane dotyczące parametrów pracy agregatu maszynowego.

Dzięki teledetekcji satelitarnej możliwy jest regularny monitoring upraw m.in. pod względem kondycji roślin co jest szczególnie przydatne na bardzo dużych polach, fot. Skudlarski

Dzięki geolokalizacji możliwe jest automatyczne prowadzenie ciągników i maszyn po określonej wcześniej trajektorii z dokładnością wynoszącą nawet 1 – 3 cm. Automatyzacja jazdy agregatów po polu oferuje szereg korzyści jak np. pełne wykorzystanie szerokości roboczej maszyn czy unikanie omijaków i nakładek.

Geolokalizacja jest niezbędna na potrzeby zmiennego dawkowania nawozów dopasowanego do potrzeb roślin w danej części pola czy też aplikacji nasion a nawet sadzeniaków. To dzięki lokalizacji za pomocą sygnałów satelitarnych możliwe rozsiewanie nawozów czy siew nasion z wykorzystaniem map aplikacyjnych.

Teledetekcja satelitarna

Teledetekcja (ang. remote sensing) oznacza badania wykonywane z określonej odległości za pomocą specjalistycznych czujników mające na celu pozyskanie informacji o określonych obiektach i zjawiskach. Czujniki są umieszczane na dronach, samolotach oraz satelitach ale również i urządzeniach naziemnych.

Duże korzyści dla rolnictwa oferuje teledetekcja satelitarna, która zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem, interpretacją i wykorzystaniem zdjęć satelitarnych czyli inaczej mówiąc obrazów określonych obszarów Ziemi.  Za pomocą satelitów możliwe jest monitorowanie zmian w użytkowaniu gruntu, stanu roślinności, ocenie wylesiania jak i śledzenie zmian klimatu. Teledetekcja w rolnictwie pozwala ocenić stan upraw, oszacować plony i zidentyfikować obszary dotknięte szkodnikami lub chorobami. Informacje te pomagają rolnikom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących nawadniania, nawożenia i zwalczania szkodników, co prowadzi do poprawy produktywności upraw i zarządzania zasobami w gospodarstwie.

Dane pozyskane z satelitów można wykorzystać do innych celów w tym tworzenia map aplikacji nasion i nawozów, fot. Skudlarski

W rolnictwie techniki teledetekcji obejmują różne metody gromadzenia i analizowania danych o uprawach i obszarach rolniczych. W jednej z nich zastosowanie mają czujniki optyczne, które wychwytują promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie widzialnym, bliskiej podczerwieni (NIR – near-infrared) i termicznej podczerwieni (TIR – thermal infrared) widma elektromagnetycznego. Badania z użyciem tej metody pozwalają pozyskać wiele cennych informacji na temat stanu upraw, wskaźników wegetacji roślin i pokrycia terenu.

Zastosowanie w teledetekcji satelitarnej maja również czujniki wielospektralne, które rejestrują dane w kilku odrębnych pasmach widma elektromagnetycznego. Umożliwiają one analizę określonych długości fal istotnych dla zdrowia roślinności i monitorowania upraw. Dane wielospektralne są powszechnie wykorzystywane do obliczania wskaźników roślinności, takich jak NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) i EVI (Enhanced Vegetation Index) w celu oceny kondycji upraw. Wartości tych wskaźników skorelowane są z ilością biomasy i zawartością chlorofilu co jest cenną informacją dla rolników.

Bardzo przydatne w teledetekcji satelitarnej dla rolnictwa okazują się czujniki termiczne, które rejestrują dane w obszarze TIR widma elektromagnetycznego. Mierzą one promieniowanie emitowane przez obiekty, w tym rośliny uprawne i glebę, które są powiązane z ich temperaturą. Wykrywanie temperatury jest przydatne do oceny deficytu wody, wykrywania efektywności nawadniania i monitorowania stanu upraw w oparciu o zmiany temperatury.

Zastosowanie w teledetekcji mają również czujniki radarowe, które wykorzystują promieniowanie mikrofalowe do penetracji roślinności i gleby, umożliwiając gromadzenie danych niezależnie od warunków pogodowych. Dane radarowe są cenne przy mapowaniu topografii terenu, monitorowaniu wilgotności gleby i ocenie etapów wzrostu roślin.

Korzyści z teledetekcji satelitarnej dla rolnictwa

Teledetekcja satelitarna dzięki integracji danych z systemami informacji geograficznej (GIS) oferuje duże korzyści dla Rolnictwa Precyzyjnego. Dzięki umieszczaniu danych z satelitów na mapy przestrzenne możliwe jest tworzenie map wskazujących strefy pola o różnej kondycji roślin i właściwości gleby, przetwarzanych w dalszej kolejności na mapy aplikacji nasion i nawozów czy też pestycydów. Dane satelitarne okazują się również przydatne na potrzeby decyzji dotyczących nawadniania upraw.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.