fbpx

Próby glebowe na potrzeby rolnictwa precyzyjnego

Charakterystyczną metodą stosowaną w rolnictwie precyzyjnym, mającą na celu poznanie właściwości gleby, a szczególnie poznanie zasobności gleby w składniki pokarmowe, są próby glebowe.

Dotychczas strefy pobrania prób najczęściej były określane na regularnej siatce, przy czym strefa nie powinna być większa niż 4 hektary. W koncepcji rolnictwa precyzyjnego badania wykonuje się w strefach określonych na podstawie skanowania gleby.

Baner Syngenta

Do wyznaczania stref poboru prób glebowych wykorzystuje się również mapy plonu. Pobranie próbek gleby odbywa się najczęściej z głębokości 25–30 cm. Wszystko rejestrowane jest przez komputer sprzężony z GPS. Próbki badane są w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej, która oznacza w nich wielkości pożądanych składników. Na podstawie pozyskanych wyników badań powstają mapy zasobności w składniki pokarmowe. W dalszej kolejności mapy te są przetwarzane na mapy aplikacji nawozów wysiewanych w zmiennych dawkach.

Pozyskiwanie i przetwarzanie informacji o glebach, a przez to poznanie ich właściwości, zrozumienie zachodzących w nich procesów jest podstawą zrównoważonej produkcji rolnej. Wiedza ta jest również niezbędna na potrzeby rolnictwa precyzyjnego.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.