reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Próby glebowe na potrzeby rolnictwa precyzyjnego

Charakterystyczną metodą stosowaną w rolnictwie precyzyjnym, mającą na celu poznanie właściwości gleby, a szczególnie poznanie zasobności gleby w składniki pokarmowe, są próby glebowe.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Dotychczas strefy pobrania prób najczęściej były określane na regularnej siatce, przy czym strefa nie powinna być większa niż 4 hektary. W koncepcji rolnictwa precyzyjnego badania wykonuje się w strefach określonych na podstawie skanowania gleby.

reklama
Baner Sumiagro

Do wyznaczania stref poboru prób glebowych wykorzystuje się również mapy plonu. Pobranie próbek gleby odbywa się najczęściej z głębokości 25–30 cm. Wszystko rejestrowane jest przez komputer sprzężony z GPS. Próbki badane są w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej, która oznacza w nich wielkości pożądanych składników. Na podstawie pozyskanych wyników badań powstają mapy zasobności w składniki pokarmowe. W dalszej kolejności mapy te są przetwarzane na mapy aplikacji nawozów wysiewanych w zmiennych dawkach.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Pozyskiwanie i przetwarzanie informacji o glebach, a przez to poznanie ich właściwości, zrozumienie zachodzących w nich procesów jest podstawą zrównoważonej produkcji rolnej. Wiedza ta jest również niezbędna na potrzeby rolnictwa precyzyjnego.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale
reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI