Nowoczesne technologie i wysoka jakość

Polska branża rolno-spożywcza wciąż osiąga duże sukcesy i podbija nowe rynki zagraniczne – uważają eksperci i paneliści Polskiego Kongresu Rolnictwa, który odbył się 19 maja w Warszawie.

Kongres jest wydarzeniem cyklicznym. Składa się z dziesięciu konferencji, organizowanych w największych miastach w Polsce, głównie stolicach regionów. Eksperci dyskutowali na drugim już spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Zrównoważonego Rozwoju Gospodarki Rolnej i Ochrony Środowiska. Patronami honorowymi warszawskiego kongresu byli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak, prezes Agencji Rynku Rolnego, posłowie do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb i Jarosław Kalinowski, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
 
– Polskie zakłady przetwórcze należą dziś do jednych z najnowocześniejszych w Europie. Zamiast naprawiać i modernizować, polska wieś budowała od nowa z zastosowaniem innowacyjnych technologii i rozwiązań. To między innymi dzięki temu sektor jest tak konkurencyjny w Europie i na świecie – powiedział Waldemar Pawlak, b. premier i minister gospodarki, a obecnie prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy podczas uroczystego otwarcia.
Europoseł Jarosław Kalinowski dodał, że udział rolnictwa w całym polskim eksporcie to aż około 20%.  
Zanotowaliśmy olbrzymi skok na wszystkich płaszczyznach. Jesteśmy numerem jeden w świecie w eksporcie jabłek, przodujemy w europejskim handlu pieczarkami czy mięsem drobiowym – podkreślił Kalinowski.
 
Podsumowano 10 lat Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce.
– Wypłaciliśmy 104,2 mld zł na dopłaty bezpośrednie. 10,9 mld na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2004 – 2006 i 55 mld w ramach PROW 2007–2013, ok. 6,2 mld na wspólną organizację rynku owoców i warzyw, 8,1 mld na pomoc krajową i 1 mld na Program Operacyjny Ryby 2004 – 2006 – mówił Jarosław Wojtowicz, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności