New Holland T6.180 Methane Power

Po powrocie z pomyślnych testów na polach we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii innowacyjny, zasilany w 100% metanem, prototypowy ciągnik New Holland testowali na farmie La Bellotta (w pobliżu Turynu) niemieccy klienci oraz młodzi rolnicy nagrodzeni ostatnio w Brukseli.

Druga generacja ciągnika New Holland T6.180 Methane Power, który stanowi kluczowy element w strategii „Lider czystej energii” marki New Holland – uruchomionej 10 lat temu w celu zwiększenia efektywności i zrównoważonego rozwoju rolnictwa – może być zasilana metanem lub biometanem. 14 lipca, na farmie La Bellotta nieopodal Turynu, która jest pierwszą, pilotażową Farmą Niezależną Energetycznie (Energy Independent Farm), kilku klientów mogło podziwiać i testować ten właśnie ciągnik.

Wśród nich, potencjału w pracy i ekologicznych właściwości zasilanego metanem ciągnika New Holland mógł doświadczyć niemiecki klient marki, który jest właścicielem gospodarstwa rolnego i operatorem biogazowni, a także prezesem niemieckiego stowarzyszenia biogazowni, będącego pionierem wśród stacji tankowania biometanu w Niemczech.

Dołączyli do nich trzej młodzi rolnicy, którzy ostatnio zostali nagrodzeni w Brukseli za ich innowacyjne projekty w trakcie sponsorowanego przez New Holland Trzeciego Europejskiego Kongresu Młodych Rolników: Alicia Pardo Garcia z Hiszpanii (prowadząca stadninę koni w pobliżu Madrytu i produkująca organiczne mleko klaczy), Henrique Corrêa Silvestre Ferreira z Portugalii (produkuje on wysokiej jakości winogrona bezpestkowe w regionie Alentejo), a także Petko Simeonov z Bułgarii (wytwarzający miód organiczny nieopodal Sofii).

Ciągnik New Holland T6.180 Methane Power, posiadający 9 zbiorników metanu o pojemności około 300 litrów (52 kg) i 6-cylindrowy silnik o mocy maksymalnej 179 KM, wyposażony był w kultywator. Testy te ponownie potwierdziły pozytywny odbiór przeprowadzonych wcześniej we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii prób, które nie tylko wykazały możliwości operacyjne tego ciągnika, lecz także jego jakość, jeśli chodzi o oszczędność paliwa na poziomie od 25 do 40% w porównaniu z wersją z silnikiem Diesla, a także niższą o 80% emisję zanieczyszczeń, gdyby porównać go do modelu z równoważnym silnikiem wysokoprężnym. W przypadku stosowania biometanu ogólny wynik emisji dwutlenku węgla tego ciągnika jest praktycznie zerowy.

We Włoszech model T6 Methane Power zyskał pozytywną opinię po testach na farmie Maccarese w pobliżu Rzymu, podczas których uprawiano pole przed i po zasiewie. W Hiszpanii traktor ten pracował u producenta winogron i oliwek Bodegasa Torresa, który już od 2008 roku angażuje się w wykorzystywanie energii alternatywnych i ograniczanie emisji zanieczyszczeń. W Wielkiej Brytanii prototyp ten przeszedł pomyślne testy w Wyke Farms w Somerset, u jednego z największych w tym kraju producentów sera Cheddar i właściciela biogazowni, a także w Worthy Farm, przy której odbywa się słynny festiwal muzyczny Glastonbury.

W sumie ciągnik ten przez ponad 100 godzin wykonywał różnorodne prace: kultywacja, transport drogowy oraz prace z ładowaczem czołowym.

Testowanie modelu New Holland T6.180 Methane Power potrwa w farmie La Bellotta przez cały lipiec i sierpień. We wrześniu prototyp odwiedzi inne europejskie rynki.

Źródło: New Holland

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności