fbpx
Strona głównaWiadomościNajwiększe spotkanie gmin wiejskich

Największe spotkanie gmin wiejskich

W dniach 19 – 20 czerwca w Poznaniu, w Hali 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się XVIII Kongres Gmin Wiejskich i XXXII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP.

– Zgromadzenie i Kongres przypada w szczególnym czasie, w rocznicę 25–lecia reaktywowania Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie będzie okazją do przybliżenia historii naszej organizacji i roli samorządów lokalnych w budowie niepodległej Polski. Oprócz rocznicowego wymiaru naszego spotkania, będzie ono przede wszystkim miejscem debat związanych z rozwojem obszarów wiejskich, finansowaniem zadań i inwestycji gmin wiejskich – mówi Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Osią dyskusji pierwszego dnia Kongresu będą zagadnienia związane z przyjętymi i planowanymi zmianami legislacyjnymi, istotnymi dla realizacji gminnych zadań. Drugiego dnia na sesji plenarnej omawiane będą, przy udziale zaproszonych przedstawicieli rządu i instytucji europejskich, strategiczne zagadnienia związane z rozwojem obszarów wiejskich i tworzeniem warunków do jego realizacji.

Podobnie jak w latach ubiegłych integralnymi częściami pierwszego dnia kongresu będą: IV Forum Skarbników Gmin Wiejskich oraz II Forum Radnych i Przewodniczących Rad Gmin Wiejskich. Ich celem jest pogłębienie wiedzy, nawiązanie współpracy i wypracowanie rekomendacji, które będą przyjęte przez wszystkich uczestników Kongresu. Jednym z celów naszych Kongresów jest integrowanie szerokiego grona reprezentantów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, dlatego zapraszamy na Zgromadzenie i Kongres innych przedstawicieli z Państwa gmin.

– Drugiego dnia na sesję plenarną zaprosiliśmy Prezydenta RP, przedstawicieli rządu i parlamentu, szefów partii parlamentarnych. W ich obecności chcemy zaprezentować rezultaty ponad 25-letniego wspólnego wysiłku samorządów i Związku w tworzeniu warunków do podnoszenia poziomu, potencjału i możliwości godnego życia mieszkańców wsi, podkreślając równocześnie, że przed polską wsią stoją ciągle ogromne wyzwania. Będziemy o tym rozmawiać w drugiej części sesji plenarnej z Karlem – Heintzem Lambertzem, Przewodniczącym Europejskiego Komitetu Regionów, Jerzym Kwiecińskim, Ministrem Inwestycji i Rozwoju oraz Krzysztofem Jurgielem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Podsumowaniem sesji będzie przyjęcie stanowiska Kongresu o wyzwaniach rozwojowych polskich obszarów wiejskich – dodaje Marek Olszewski.

Źródło: KPRM

Opracował: Samuel Skrzysz

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.