Związek Gmin Wiejskich RP apeluje prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy z 14 grudnia 2016 r.- Prawo oświatowe.
Zdaniem ZGW RP zmiany w systemie oświaty należy wprowadzać z rozwagą, kierując się dobrem dzieci i młodzieży oraz troską o jakość nauczania. Powinny one wynikać z rzetelnie przeprowadzonych uzgodnień ze środowiskami rodziców, nauczycieli i samorządów terytorialnych, które w ostatecznym rozrachunku ponoszą odpowiedzialność za realizację zadań oświatowych w gminach, powiatach i województwach.
– Od tego, w jaki sposób kształcone są dzieci i młodzież, zależy ich przyszłość, a co za tym idzie – przyszłość naszego kraju. Wszelkie zmiany w oświacie winien poprzedzać głęboki namysł i szeroka społeczna debata. Tak poważna reforma, dotykająca milionów młodych ludzi powinna być przeprowadzona z uwagą i spokojem oraz zyskać akceptację wszystkich środowisk zaangażowanych w edukację – zarówno rodziców i nauczycieli, jak i samorządów – mówi Marek Olszewski z ZGW RP.
W ocenie Związku Gmin Wiejskich niedopuszczalne jest eksperymentowanie na dzieciach i narażanie ich na naukę według pośpiesznie napisanych podstaw programowych. Niczym nieuzasadnione tempo towarzyszące wprowadzanym zmianom wyklucza możliwość przeprowadzenia przez samorządy konsultacji z rodzicami, nauczycielskimi związkami zawodowymi, nowej sieci szkół.
– Niestety, opinie środowisk rodziców, nauczycieli, samorządowców oraz organizacji pozarządowych działających w sferze oświaty zostały zlekceważone, a kolejne kroki towarzyszące procedowaniu ustaw oświatowych, pogłębiają nasze zaniepokojenie i troskę o los naszych dzieci – najmłodszych polskich obywateli, którzy poniosą skutki nieprzygotowanej reformy. Dlatego w trosce o dobro dzieci i młodzieży, zwracamy się do Pana Prezydenta o zawetowanie powyższych ustaw – dodaje Olszewski. – Uważamy, że zmiany w systemie oświaty należy wprowadzać z rozwagą, kierując się dobrem dzieci i młodzieży oraz troską o jakość nauczania. Powinny one wynikać z rzetelnie przeprowadzonych uzgodnień ze środowiskami rodziców, nauczycieli i samorządów terytorialnych, które w ostatecznym rozrachunku ponoszą odpowiedzialność za realizację zadań oświatowych w gminach, powiatach i województwach – kontynuuje.
Źródło: ZGW RP