fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychNadchodzące żniwa budzą poważne obawy rolników. Obawy uzasadnione

Nadchodzące żniwa budzą poważne obawy rolników. Obawy uzasadnione

Protest rolników w Dorohusku został zawieszony; szereg środków pomocowych złagodził nieco nastroje wśród rolników, jednak atmosfera cały czas jest napięta. Zauważają to także zachodnie serwisy, w tym monitorujący sytuację na rynkach rolnych niemiecki serwis Kaack.

Przedłużenie zakazu importu zbóż z Ukrainy przez Komisję Europejską oraz dopłaty do zbóż i nawozów pozwoliły nieco rozładować sytuację, choć zarzutów wobec skuteczności niektórych działań nie brakuje; na tej kanwie odbyły się choćby ostatnie protesty w Medyce i Dorohusku. Rolnicy zarzucali rządowi opieszałość w działaniu, to, że pomimo obietnic niewiele w temacie pomocy rolnikom się dzieje. Pojawiały się także zarzuty o to, że zakaz importu zbóż jest nieskuteczny i że nadal trafiają one do polskich magazynów. Po rozmowach ministra z organizatorami protestu został on zawieszony, co chyba doskonale oddaje nastroje panujące wśród producentów zbóż. Są one w pewnym sensie “zawieszone”.

Pomimo dobrego efektu, jakie dla podaży zbóż przyniosły dopłaty, nadal istnieją obawy o przestrzeń magazynową w trakcie i po żniwach. Serwis Kaack przytacza tutaj wyliczenia Mirosława Marciniaka, niezależnego analityka, który wskazuje, że w nowy sezon Polska wchodzi z dwukrotnie wyższymi od średniej nadwyżkami w postaci 4,5 mln ton, co wynika m.in. z dobrych zbiorów w 2022 roku i słabej podaży na początku sezonu. Marciniak wskazał także na brak inwestycji w infrastrukturę portową i kolejową, w wyniku czego przez polskie porty eksportowano od 6 do 6,5 mln ton rocznie, a “najlepszym” dotychczas miesiącu – kwietniu 2023 udało się wyeksportować 703 tys. ton. Optymistycznie na sprawę patrzy z kolei Ministerstwo Rolnictwa: Ministerstwo Rolnictwa deklaruje skupienie 2,5 mln zbóż “od rolnika” do końca czerwca. MRiRW odpowiada na nasze pytania.

Steffen Bach wskazuje w swoim tekście w serwisie Kaack na dofinansowania do budowy silosów zbożowych; to dobry pomysł, jednak pod warunkiem, że realizuje się go stopniowo, w przeciwnym razie dochodzi bowiem do oczywistych skutków, o których pisaliśmy tutaj: Wzrost cen silosów po ogłoszeniu dopłat do ich zakupu. Zmowa cenowa producentów?

Można więc śmiało założyć, że w ramach dotacji do silosów powierzchni magazynowej powstanie po prostu mniej niż zakładano. Ale może nie będzie aż tak potrzebna? I tu jeden problem może zostać zastąpiony przez inny – suszę. W wielu regionach kraju deficyt opadów tworzy sytuację wręcz beznadziejną, i choć ostatnie dni przyniosły poprawę sytuacji na południu i południowym-wschodzie kraju, to deficyt wody w północno-zachodniej, północnej i środkowej części kraju jeszcze się pogłębia.

Susza dotyka też inne kraje, głównie w Europie Północnej, wspierając notowania na Matifie, jednak marne to pocieszenie dla dotkniętych nią rolników…

Zobacz także:

Ursula von der Leyen blokuje unijne wsparcie dla rolników. Powód? Utrudnianie tranzytu zbóż

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.