fbpx
Strona głównaCenyrynek żywnościMykoła Solskyi w Warszawie. Ważna deklaracja szefa ukraińskiego resortu rolnictwa

Mykoła Solskyi w Warszawie. Ważna deklaracja szefa ukraińskiego resortu rolnictwa

Dzisiaj, 16 maja, na zaproszenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi przybył do Polski szef ukraińskiego resortu rolnictwa Mykoła Solskyi. Ministrowie rozmawiali m.in. o możliwości wsparcia ukraińskiego rolnictwa w obliczu rosyjskiej agresji, a także o warunkach wzajemnej wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi. Co istotne, Solskyi zadeklarował, że Ukraina do końca czerwca uzna regionalizację Polski wobec ASF, co pozwoli na eksport polskiej wieprzowiny z rejonów wolnych od ASF na Ukrainę.

Minister Kowalczyk zapewnił swojego ukraińskiego odpowiednika o kontynuacji działań pomocowych Polski na rzecz ukraińskiego rolnictwa. Rozmowy pomiędzy ministrami dotyczyły kwestii bezpieczeństwa żywnościowego; w tym kontekście rozmawiano udrożnieniu szlaków transportowych dla ukraińskich towarów u ułatwieniach w przewozie i kontroli granicznej.

– Na zakończenie spotkania szefowie rolnictwa obu krajów podpisali Wspólne Oświadczenie dotyczące zacieśniania współpracy w sektorze rolnym. W dokumencie jest zawarta m.in. deklaracja strony ukraińskiej uznania regionalizacji Polski wobec ASF do końca czerwca 2022 r. – podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przypominamy, że aktualnie ograniczenia eksportu wieprzowiny na Ukrainę ma 13 województw: podlaskie, mazowieckie, lubelskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie, małopolskie, dolnośląskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, łódzkie, świętokrzyskie i opolskie.

Ponadto dziś odbyły się czterostronne rozmowy, w których uczestniczyli: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solskyi, sekretarz rolnictwa USA Tom Vilsack oraz komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, którego głównym tematem była rola Polski w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego.

– Polskie porty morskie są zainteresowane współpracą z ukraińskimi partnerami zarówno w zakresie eksportu zboża, jak i importu paliw, a również handlu dowolnymi innymi produktami. Pozostajemy otwarci na współpracę i będziemy wszechstronnie wspierać stronę ukraińską w tej trudnej sytuacji – poinformował resort rolnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.