fbpx
Strona głównaProjekt INFOCAPMusi być więcej pieniędzy na pomoc dla rolników. Wywiad z komisarzem Januszem...

Musi być więcej pieniędzy na pomoc dla rolników. Wywiad z komisarzem Januszem Wojciechowskim [video]

Jak wygląda polski krajowy plan strategiczny na tle planów innych państw europejskich, jak poprawić bezpieczeństwo żywnościowe Unii Europejskiej, jak powstrzymać eksodus młodych ludzi z terenów wiejskich i w końcu jakie atuty ma nasze, polskie rolnictwo? Na te i wiele innych pytań odpowiadał nam w obszernym wywiadzie unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.

– Brak następców to jest wielki problem milionów europejskich rolników i gospodarstw. W Polsce może nawet łagodniej to wygląda; w Polsce jest silna tradycja rodzinna, przywiązanie do ziemi, do ojcowizny i to trzeba powstrzymywać. W dużej części Europy nawet bardzo dobre, silne gospodarstwa są bez następców […]. Musi być więcej pieniędzy dla rolników; wspólna polityka rolna jest za mała, za słaba na te wyzwania, przed którymi rolnicy dzisiaj stoją – stwierdził w wywiadzie Janusz Wojciechowski.

– Trzeba też poprawić warunki życia na wsi; o tym się za mało mówi. Na wsi się żyje dzisiaj ciężko i nie tylko z uwagi na rolnictwo tylko dlatego, że nie ma transportu publicznego w dużej części wsi w Polsce i w Europie […]. Duża część ludzi jest wykluczona przez to. Dostęp do kultury, do służby zdrowia, dla młodych ludzi dla edukacji. Młodych ludzi trzeba zachęcić do tego, aby nie tylko byli rolnikami, ale żeby chcieli mieszkać na wsi – dodawał komisarz.

5 KOMENTARZE

  1. Panie Komisarzu.To na życzenie waszego rządu zatopiliście nasz kraj ukraińskim zbożem nie spełniającym żadnych norm.Więc niech Pan nie udaje zatroskanego

  2. Dodam jeszcze że teraz ostatnią gałąź jaką jest mleczarstwo niszczą Skoro nie uruchamiają interwencyjnego skupu poduktów mleczarskich . Zniszczyli producentów trzody teraz na mleczarzy kolej .A zobaczycie co się będzie działo jak zniosą cło na ukraińskie towary Teraz hejtują rolników że ciągle narzekają Cieszą się że tanie masło rolników kosztem zZobaczymy jakie będą mieli miny kiedy sprowadzą z Ukrainy inne towary a u nas zakłady będą się zamykać I stracą pracę . Kij ma dwa końce

  3. Nie będzie rolnictwo potrzebne skoro unia każe produkować robale i glizdy i dawać to zmielone do mąki batonów .makaronów .kiełbas i pasz idt. Ponadto dopóki nie zrobią porządku z handlarzami .marketami. które narzucają sobie marże takie jakie chcą nie będzie dobrze.Prosty przykład z węglem był po 4tys teraz ten sam zrobił się po 2tys. Doją społeczeństwo jak mogą a rolnicy sprzdają po zaniżonych cenach . I muszą się zadłuzac aby spełniac restrykcyjne warunki produkcji Producenci drobiu .pasz i inni sprowadzają pszenicę .kukurydzę .rzepak z Ukrainy gdzie nie ma żadnych kontroli nad opryskami itp. My i nasze zwierzęta to jedzą ale kupowane już za bardzo wysokie ceny To samo handel robi z węglem kupili po 1tys a sprzedawali po 4tys Teraz ten sam węgiel sprzedają po 2tys i mogą???? Ten haos i wprowadzanie biedy szczególnie w rodzinach rolniczych wprowadza własnie brak twardej ręki nad handlarzami w ogólnym tego słowa znaczeniu.Nie głupi wymyślił.,że byle handelek aby nie szpadelek

  4. Nie ma zadnego sensownego pomyslu na rolnictwo. Wszelkiego typu doplaty nalezy natychmiast zlikwidowac , a przy okazji zlikwidowac wszystkie kontrole ktore mi po polach i po obejsciu laza i strasza . Stworzyc za to proste i akceptowane zasady funkcjonowania rolnictwa. Przywrocic jednolite normy jakosciowe dla calej UE. Stworzyc ochrone celna bez furtek dla wybranych i bram dla koncernow. Nie zabijac w ludziach inicjatywy i przestac im sie wpiprzac do wszystkiego. Nie chce a y mi z prawej.kieszeni zabierano 1000 po to by do lewej wlozyc 200 i jeszcze calowac pana po rekach bo mogl nic nie dac.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.