Mospilan 20 SP – czasowa rejestracja na mszyce w buraku cukrowym

Insektycyd na mszyce w buraku; Fot. Katarzyna Szulc

Mospilan 20 SP uzyskał czasową rejestrację do stosowania na mszycę w buraku cukrowym, na mocy zezwolenia MRiRW z dnia 27.05.2021 r. wydanego na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Mszyce zaliczane są do jednych z najbardziej kłopotliwych agrofagów występujących w plantacjach buraka cukrowego. Powodują skędzierzawienie, żółknięcia i zahamowania wzrostu roślin i silnie uszkadzają liście. Ponadto mogą roznosić wirusa mozaiki oraz żółtaczki łodygowej i nekrotycznej. W czerwcu producenci buraka cukrowego z wielu rejonów Polski mogą spodziewać się pojawienia się mszyc na plantacjach.

Szkody w uprawie buraka cukrowego spowodowane przez mszyce mogą znacząco obniżyć plon. Problem narasta wraz z ociepleniem klimatycznym – mszyca jest bowiem szkodnikiem cieopłolubnym. Tymczasem możliwości ochrony plantacji buraka środkami ochrony roślin są bardzo ograniczone, dlatego czasowa rejestracja insektycydu Mospilan 20 SP nabiera szczególnego znaczenia. Zgodnie z zezwoleniem (nr R/j-3/2021, z dn.27.05.2021 r.)  Mospilan 20 SP można stosować  w buraku cukrowym w okresie od 31.05. do 15.08.br.

Zabieg należy wykonać w momencie pojawienia się pierwszych szkodników – od fazy, gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nierozwiniętych liści do fazy, gdy liście zakrywają 90 proc. powierzchni gleby. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,2 kg/ha.

– Mospilan 20 SP zajmuje w naszej ofercie szczególne miejsce. Teraz wśród jego, już i tak licznych, zalet możemy także wymienić możliwość zastosowania na mszycę w buraku cukrowym. W związku z tym również plantatorzy buraka cukrowego będą mogli w tym sezonie poznać zalety tego insektycydu. Wierzymy, że substancja czynna oraz wygodna forma stosowania okażą się wsparciem w tegorocznych zabiegach ochrony wykonywanych na plantacjach buraka – mówi Urszula Filipecka, dyrektor marketingu Sumi Agro Poland.

Preparat Mospilan 20 SP można stosować w ziemniaku przeciwko stonce ziemniaczanej w wyższej dawce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności