reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Marazm na światowym rynku zbóż. Cena pszenicy na Matif niemal bez zmian

Od początku kwietnia ceny zbóż na stare zbiory poruszają się w trendzie bocznym. Nie inaczej było wczoraj; na giełdzie Matif cena pszenicy pozostała niemal bez zmian (363,75 EUR/t), choć w Chicago nieco spadła (-1,76 proc.). Zmiany notowań pozostałych zbóż nie przekroczyły 1 procenta.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

– W Chicago trend boczny na kukurydzy obowiązuje od początku marca, kiedy to kontrakt zaliczył swoje 10-letnie maksima. Wyceny starej kukurydzy pozostają ciągle w pobliżu tych maksimów. Za to pszenica (stary zbiór), która podrożała na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę o 60 proc. do 13,5 USD/buszel (historyczny szczyt), notowana jest w kwietniu nieco powyżej 10 USD/buszel, czyli straciła połowę wybicia wynikającego z wybuchu wojny. Okazuje się, że popyt na starą pszenicę z USA i UE nie wrósł zauważalnie po odcięciu nabywców od ukraińskiego ziarna. Na razie ci skierowali się głównie do Indii – informuje e-WGT.

reklama
Baner Sumiagro

– W odróżnieniu od ciągle bardzo wysoko wycenianych starych unijnych zbóż i rzepaku, ceny nowych dostaw rosną w kwietniu, zmniejszając różnicę między starym, a nowym zbiorem do niespełna 20 EUR/t w przypadku kukurydzy i pszenicy. Rynek zaczyna uwzględniać w wycenach kontraktów futures brak lub tylko bardzo ograniczone dostawy zbóż z Ukrainy w tym roku. Wprawdzie ukraińscy rolnicy starają się wysiać maksymalną ilość upraw, to jednak z uwagi na wojnę i braki środków produkcji areał i plony mocno spadną. Jeszcze większą niewiadomą są możliwości eksportowe, czyli przyszłość ukraińskich portów, zaminowanych akwenów itp. Dla przykładu ukraiński AgroConsult zakłada o 55 proc. mniejsze zbiory kukurydzy w sezonie 2022/23 z mniejszej o 40 proc. powierzchni. Do mocno ograniczonej przez wojnę podaży dochodzą już widoczne (pszenica ozima w USA) i te potencjalne problemy pogodowe na głównych terenach światowych upraw oraz zmiany areału w USA (mniej kukurydzy, a więcej soi) – informuje Andrzej Bąk z e-WGT.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti
reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI