fbpx
Strona głównaNa topieKrajowe organizacje rolnicze krytykują plan strategiczny dla wspólnej polityki rolnej

Krajowe organizacje rolnicze krytykują plan strategiczny dla wspólnej polityki rolnej

– Obawiamy się, że strategia w proponowanym kształcie zamiast być impulsem rozwojowym może stać się w istocie programem socjalnym konserwującym niekorzystną strukturę agrarną na wsi i czyniącym ze znacznej części jej mieszkańców beneficjentów trwale uzależnionych od różnych form wsparcia – czytamy w stanowisku do planu strategicznego dla wspólnej polityki rolnej krajowych organizacji rolniczych, takich jak POLSUS, POLPIG, PZHiPBM czy PFHBiPM.

Sygnatariusze stanowiska docenili co prawda wysiłek włożony w tworzenie planu, jednak wyrazili przede wszystkim niepokój co do planów wykorzystania środków, obawiają się bowiem utraty szansy na wsparcie produkcji zwierzęcej w ramach wspólnej polityki rolnej.

Organizacje w stanowisku wobec planu strategicznego dla WPR zaapelowały, aby położono w nim większy nacisk na istniejący potencjał rozwojowy, wsparcie rozwoju zasobów hodowlanych dla najważniejszych w Polsce gatunków zwierząt gospodarskich, współpracę dużych i małych gospodarstw i na zachęcanie do tworzenia grup producentów.

W stanowisku podkreślono, że głównym argumentem rodzimych produktów zwierzęcych powinna być jakość, a nie, tak jak dotychczas, cena. Organizacje podały również sposoby na osiągnięcie tego celu, w tym m.in. zmianę struktury użytkowania ziemi; zwiększenie dynamiki jej obrotu, premiowanie gospodarstw ze stadami o lepszych parametrach hodowlanych i utrzymujących rodzime rasy, wsparcie w poprawie dobrostanu czy ochronę rynku krajowego przed żywnością słabej jakości.

Jednocześnie sygnatariusze: Ignacy Zaremba (Prezes Zarządu, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”), Mariusz Olejnik (Prezes Zarządu, Federacja Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych), Aleksander Dargiewicz (Prezes Zarządu Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG), Piotr Kulikowski (Prezes Zarządu, Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza), Jerzy Wierzbicki (Prezes Zarządu, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego), Jacek Zarzecki (Prezes Zarządu, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego) i  Leszek Hądzlik (Prezydent, Polska Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka) wyrazili gotowość do dyskusji na temat kształtu planu strategicznego dla WPR.

Stanowisko w całości dostępne jest m.in. na stronie hodowcyrazem.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.