fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinKomisja Europejska przedłuża możliwość stosowania glifosatu o 10 lat 

Komisja Europejska przedłuża możliwość stosowania glifosatu o 10 lat 

Komisja Europejska, w oparciu o dokonaną przez EFSA ocenę wpływu glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko, która nie zidentyfikowała krytycznych obszarów budzących obawy, przyjęła rozporządzenie odnawiające możliwość stosowania glifosatu na kolejne 10 lat. 

Jak informuje biuro prasowe KE, w dokonanej przez EFSA ocenie wpływu glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko nie wskazano krytycznych obszarów budzących obawy, które uniemożliwiałyby odnowienie zatwierdzenia.  

Wzięto pod uwagę wszystkie dostępne informacje, zarówno obowiązkowe badania regulacyjne wymagane przez prawo UE, jak i bezprecedensowy zbiór opublikowanej literatury naukowej. Wszystkie przedstawione badania zostały ocenione pod kątem ich przydatności i wiarygodności dla procedury oceny ryzyka, zgodnie z odpowiednimi wytycznymi EFSA. Z 16 tys. opublikowanych badań 2 000 uznano za potencjalnie istotne i poddano dalszej ocenie pod kątem ich przydatności, w wyniku czego po sprawdzeniu pełnego tekstu powstało około 780 odpowiednich publikacji. 

Podczas konsultacji społecznych w sprawie oceny przeprowadzonej przez AGG AGG i EFSA zwrócono uwagę na 300 dodatkowych badań. Wnioski EFSA i wszystkie dokumenty uzupełniające są publicznie dostępne na stronie internetowej EFSA . 

“Ideologiczna walka o glifosat w UE na razie dobiegła końca. Wreszcie. Ponieważ czasami w tej sprawie panował nieskończony terror” – czytamy w Agrarheute. “(…) to dobra wiadomość nie tylko dla gospodarstw bezorkowych z mulczem i siewem bezpośrednim. Kres glifosatu niepotrzebnie postawiłby ich w trudnej sytuacji. Konwencjonalne gospodarstwa rolne mają także więcej czasu na przetestowanie rozwiązań alternatywnych lub zmianę orientacji rolnictwa”. 

Stałemu Komitetowi UE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (Scopaff) nie udało się już osiągnąć większości kwalifikowanej za lub przeciw zatwierdzeniu glifosatu w pierwszym głosowaniu państw członkowskich, które odbyło się 13 października – donosi Agrarheute. W komisji odwoławczej panował impas.  W głosowaniu przeciwko przedłużeniu stosowania glifosatu od głosu wstrzymały się Niemcy, Francja i Włochy.   

Decyzję KE za zadowoleniem przyjął Bayer AG:  

“Z zadowoleniem przyjmujemy tę decyzję i cieszymy się, w imieniu wszystkich rolników, że Komisja Europejska potwierdziła dzisiaj, że zatwierdzi glifosat do stosowania w UE przez kolejne 10 lat”. Bayer będzie w dalszym ciągu dostarczać rolnikom w całej Unii Europejskiej ważną zintegrowaną technologię zwalczania chwastów” powiedział rzecznik Bayer AG cytowany przez Agrarheute. 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.