fbpx

Brak porozumienia dla ponownej autoryzacji glifosatu – co dalej?

Państwa członkowskie nie osiągnęły porozumienia i nie zajęły stanowiska w sprawie ponownej autoryzacji glifosatu  – co dalej?

Państwa członkowskie nie mają wspólnego stanowiska w kwestii glifosatu. Nie może zatem dziwić, że i przedstawiciele Państw Członkowskich w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (Komitet PAFF) nie byli w stanie większością kwalifikowaną opowiedzieć się za lub przeciw ponownemu wydaniu zezwolenia na glifosat. Postępowanie w tej sprawie będzie kontynuowane z odwoła w nadchodzących tygodniach. Copa i Cogeca wzywa państwa członkowskie do wzięcia na siebie odpowiedzialności za decyzje.

Po raz kolejny, pomimo wniosków obu agencji UE, które przeprowadziły ocenę ryzyka tj. Europejskiej Agencji Chemikaliów i Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, byliśmy świadkami przetasowań polityczno-medialnych, co jest dalekie od depolaryzacji debat na temat rolnictwa, czytamy w komunikacie Copa i Cogeca. Niezależnie od ostatecznej decyzji, która i tak zapadnie będąc wynikiem procesu ponownego wydania zezwolenia, państwa członkowskie będą musiały się zmierzyć z jej konsekwencjami i ponosić odpowiedzialność. Jak dotąd nie ma bowiem równoważnej alternatywy dla tego herbicydu. Oznacza to, że bez niego rolnicy pozostają z niczym, bo nie ma innego rozwiązania.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.