fbpx

Nowe warunki stosowania glifosatu

Glifosat uzyskał odnowienie zatwierdzenia. Jednocześnie wraz z nim opublikowano rozporządzanie, które mówi o warunkach jego stosowania. Nie będzie można używać glifosatu do dosuszania, czyli desykacji roślin przed zbiorem.

Decyzja o dopuszczeniu do obrotu środka ochrony roślin należy do władz państwa członkowskiego, w naszym kraju takich zezwoleń udziela Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

O możliwościach i warunkach stosowania glifosatu mówi opublikowane 29.11. br. rozporządzenie wykonawcze komisji (UE) 2023/2660 z dnia 28.11.2023, w którym m.in. czytamy:

– Przy przeprowadzaniu ocen ryzyka dotyczących udzielania zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające glifosat, należy zwrócić szczególną uwagę na ocenę narażenia konsumentów w związku z roślinami uprawianymi następczo.

– Nie powinno być dozwolone stosowanie środków ochrony roślin zawierających glifosat do osuszania w celu kontrolowania momentu zbiorów lub optymalizacji młócki (art. 55 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009).

– Nie można przekraczać następujących maksymalnych dawek stosowania, chyba że wynik oceny ryzyka przeprowadzonej w odniesieniu do konkretnych zastosowań, dla których wnioskuje się o zezwolenie, wykaże, że większa dawka nie powoduje żadnych niedopuszczalnych skutków dla małych ssaków roślinożernych:

  • do stosowania w rolnictwie: 1,44 kg glifosatu na hektar rocznie;
  • do stosowania w celu zwalczania gatunków inwazyjnych na użytkach rolnych i na obszarach innych niż użytki rolne: 1,8 kg glifosatu na hektar rocznie;
  • do stosowania na obszarach innych niż użytki rolne: 3,6 kg glifosatu na hektar rocznie.

– Ograniczyć do minimum lub wprowadzić zakaz stosowania glifosatu do celów nierolniczych, np. na terenach parków, obiektów sportowych, placów zabaw, w pobliżu szkół i szpitali.

– Należy w szczególności ustalić maksymalne limity dla niektórych zanieczyszczeń o znaczeniu toksykologicznym, które mogą występować w materiale technicznym w postaci, w jakiej został wyprodukowany, aby zapewnić, by substancja czynna glifosat stosowana w środkach ochrony roślin nie miała szkodliwego wpływu na zdrowie ludzi.

– Państwa członkowskie mają barć pod uwagę i ocenić wpływ glifosatu na rośliny niebędące celem zwalczania, także wód gruntowych, bioróżnorodności, czy w szczególności małych ssaków roślinożernych. W przypadku których takie ryzyko zostanie stwierdzone przez Urząd oraz, w razie potrzeby, państwa członkowskie są zobowiązane do wprowadzenia odpowiednich środków ograniczających ryzyko, takich jak ograniczenie terminów stosowania, liczby zastosowań lub maksymalnej dawki.

– Stosowanie glifosatu przez użytkowników nieprofesjonalnych nie było poddawane ocenie, warunki dla użytkowników nieprofesjonalnych mają być oceniane przez państwa członkowskie.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.