reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Nowe warunki stosowania glifosatu

Glifosat uzyskał odnowienie zatwierdzenia. Jednocześnie wraz z nim opublikowano rozporządzanie, które mówi o warunkach jego stosowania. Nie będzie można używać glifosatu do dosuszania, czyli desykacji roślin przed zbiorem.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Decyzja o dopuszczeniu do obrotu środka ochrony roślin należy do władz państwa członkowskiego, w naszym kraju takich zezwoleń udziela Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

O możliwościach i warunkach stosowania glifosatu mówi opublikowane 29.11. br. rozporządzenie wykonawcze komisji (UE) 2023/2660 z dnia 28.11.2023, w którym m.in. czytamy:

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

– Przy przeprowadzaniu ocen ryzyka dotyczących udzielania zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające glifosat, należy zwrócić szczególną uwagę na ocenę narażenia konsumentów w związku z roślinami uprawianymi następczo.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

– Nie powinno być dozwolone stosowanie środków ochrony roślin zawierających glifosat do osuszania w celu kontrolowania momentu zbiorów lub optymalizacji młócki (art. 55 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009).

reklama
Baner Sumiagro

– Nie można przekraczać następujących maksymalnych dawek stosowania, chyba że wynik oceny ryzyka przeprowadzonej w odniesieniu do konkretnych zastosowań, dla których wnioskuje się o zezwolenie, wykaże, że większa dawka nie powoduje żadnych niedopuszczalnych skutków dla małych ssaków roślinożernych:

  • do stosowania w rolnictwie: 1,44 kg glifosatu na hektar rocznie;
  • do stosowania w celu zwalczania gatunków inwazyjnych na użytkach rolnych i na obszarach innych niż użytki rolne: 1,8 kg glifosatu na hektar rocznie;
  • do stosowania na obszarach innych niż użytki rolne: 3,6 kg glifosatu na hektar rocznie.

– Ograniczyć do minimum lub wprowadzić zakaz stosowania glifosatu do celów nierolniczych, np. na terenach parków, obiektów sportowych, placów zabaw, w pobliżu szkół i szpitali.

– Należy w szczególności ustalić maksymalne limity dla niektórych zanieczyszczeń o znaczeniu toksykologicznym, które mogą występować w materiale technicznym w postaci, w jakiej został wyprodukowany, aby zapewnić, by substancja czynna glifosat stosowana w środkach ochrony roślin nie miała szkodliwego wpływu na zdrowie ludzi.

– Państwa członkowskie mają barć pod uwagę i ocenić wpływ glifosatu na rośliny niebędące celem zwalczania, także wód gruntowych, bioróżnorodności, czy w szczególności małych ssaków roślinożernych. W przypadku których takie ryzyko zostanie stwierdzone przez Urząd oraz, w razie potrzeby, państwa członkowskie są zobowiązane do wprowadzenia odpowiednich środków ograniczających ryzyko, takich jak ograniczenie terminów stosowania, liczby zastosowań lub maksymalnej dawki.

– Stosowanie glifosatu przez użytkowników nieprofesjonalnych nie było poddawane ocenie, warunki dla użytkowników nieprofesjonalnych mają być oceniane przez państwa członkowskie.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI