Kolejne rozmowy na temat embarga

4 września minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się z przedstawicielami barażowych związków i organizacji rolniczych oraz banków obsługujących rolnictwo. W spotkaniu uczestniczyli Wiceprezesi KUKE i BGK.

Minister poinformował o działaniach podjętych w celu zmniejszenia skutków wprowadzonego przez Rosję embarga, w tym w szczególności o wsparciu dla rolników wynikającym z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw w związku z zakazem ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej. Kontrole na miejscu dokonanych operacji wycofania z rynku, zielonych zbiorów lub niezbierania niektórych owoców i warzyw rozpocznie ARR od jutra.

Na spotkaniu omówione były również formy wsparcia wynikające z przyjętej przez KUKE uchwały obniżającej opłaty za ubezpieczenie kredytów eksportowych oraz o możliwych formach wsparcia proponowanego przez BGK oraz propozycji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie czasowego (do dwóch lat) przejęcia przez ARiMR na wniosek kredytobiorcy złożony w banku finansowania kosztów oprocentowania kredytów preferencyjnych udzielonych producentom rolnym.

Ponadto dyskusja na spotkaniu dotyczyła promocji polskich produktów żywnościowych na rynku krajowym i zagranicznym oraz otwarcia nowych rynków zbytu.

MRiRW /AT/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności