Kolejne przypadki ASF na Lubelszczyźnie i Podlasiu

Po raz kolejny o swojej obecności w naszym kraju przypomniał afrykański pomór świń (ASF). Kolejne jego przypadki wykryto u świń na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego.

Siedemdziesiąte ósme ognisko ASF (pięćdziesiąte piąte w tym roku) w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie, położonym w gminie Goniądz, w powiecie monieckim, w województwie podlaskim.

Siedemdziesiąte dziewiąte ognisko ASF (pięćdziesiąte szóste w tym roku) stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 37 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.

Osiemdziesiąte ognisko ASF (pięćdziesiąte siódme w tym roku) stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w gminie Kąkolewnica w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim.

Osiemdziesiąte pierwsze ognisko ASF (pięćdziesiąte ósme w tym roku) stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń, położonym w gminie Kąkolewnica w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim.

Osiemdziesiąte drugie ognisko ASF (pięćdziesiąte dziewiąte w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 20 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń, położonym w gminie Kąkolewnica w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim.

Osiemdziesiąte trzecie ognisko ASF (sześćdziesiąte w tym roku) stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 442 świnie, położonym w gminie Goniądz w powiecie monieckim, w województwie podlaskim. W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby – informuje Inspekcja Weterynaryjna.

Źródło: GIW