fbpx

Jak zwalczać mszyce w zbożach? Sprawdź, które insektycydy możesz użyć

Mszyce w zbożach zwalcza się chemicznie. Obecnie pozostała możliwość stosowania insektycydów przeciwko mszycom jedynie w pszenicy ozimej, do ochrony jęczmienia ozimego nie mamy żadnych zarejestrowanych preparatów.

Zabieg insektycydem w plantacji pszenicy przeciwko mszycom-wektorom wirusów stosujemy po stwierdzeniu pierwszych nalatujących na uprawę osobników. Na chwilę obecną nie ma zarejestrowanych żadnych insektycydów w jęczmieniu ozimym przeznaczonych do jesiennej ochrony upraw tego gatunku. Po wycofaniu zeta-cypermetryny jęczmień ozimy pozbawiony został ochrony przed mszycami-wektorami wirusów żółtej karłowatości jęczmienia – wirozy, która właśnie w Polsce ma największe znaczenie w uprawie tego gatunku zboża.

Insektycydy zarejestrowane do zwalczania mszyc-wektorów wirusów w pszenicy ozimej

Grupa chemiczna (IRAC) 

Substancja czynna  Insektycyd  Dawka/ha 

Optymalna temperatura działania 

Pyretroidy (3A) lambda-cyhalotryna Arkan 050 CS, Judo 050 CS, Karate Zeon 050 CS, Kusti 050 CS, LambdaCe 050 CS, Ninja 050 CS, Ninja 050 CS, Topgun 050 CS, Wojownik 050 CS 0,075-0,1 l poniżej 20 C
Neonikotynoidy (4A) acetamipryd Aceptir 200 SE, Apis 200 SE, Los Ovados 200 SE 0,2 l

 

szeroki zakres
Neonikotynoidy + pyretroidy (4A + 3A) acetamipryd + lambda-cyhalotryna Inazuma 130 WG, Inpower 130 WG, Nepal 130 WG 0,15 kg

 

Karboksamidy (29) flonikamid Afinto, Alkazam 500 WG, Hinode, Mainman 50 WG, Teppeki 50 WG, Tyter 50 WG, Velmeri 500 WG  

0,14 kg

 

 

W małoobszarowych uprawach zbóż ozimych istnieje możliwość zwalczania larw łokasia garbatka (pyretroid Decis Expert 100 EC zawierający deltametrynę).

Podczas stosowania ochrony chemicznej bardzo ważnym czynnikiem jest temperatura (mierzona bezpośrednio na plantacji), w której dany środek ochrony roślin wykazuje optymalną skuteczność. W ostatnich latach nasiliło się zjawisko uodparniania się lokalnych populacji szkodników (szczególnie mszyc) na niektóre substancje czynne. Z tego powodu należy w miarę możliwości przemiennie stosować insektycydy z różnych grup chemicznych. Z uwagi na stopniowe wycofywanie kolejnych substancji czynnych, będzie to coraz trudniejsze w realizacji.

Fragment artykułu „Jesienne szkodniki zbóż” autorstwa dr inż. Pawła Strażyńskiego z IOR-PIB w Poznaniu, który ukazał się we wrześniowym wydaniu Wiadomości Rolniczych Polska

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.