fbpx
Strona głównaWiadomościIle zboża z Rosji trafiło do Polski?

Ile zboża z Rosji trafiło do Polski?

Import zbóż z Rosji do Polski trwa nieprzerwanie. Nie dotyczą go sankcje unijne i nikt przeciwko temu nie protestuje. Ile tego zboża trafiło do Polski od wybuchu wojny na Ukrainie? 

O imporcie rosyjskiego zboża do Polski czasem się mówi: wspomniał o tym minister rolnictwa Robert Telus podczas jednej ze swoich pierwszych w roli ministra konferencji; mówił o tym doradca prezydenta Jan Krzysztof Ardanowski; o to, dlaczego Polska importuje rosyjskie zboże a zakazuje ukraińskiego pytał też ostatnio prezydent Ukraińskiej Konfederacji Rolniczej Leonid Kozaczenko.  

Postanowiliśmy sprawdzić, ile rosyjskiego zboża wpłynęło do Polski. W odpowiedzi na naszą prośbę Główny Urząd Statystyczny przesłał nam tabelę, z której wynika, że w całym roku 2022 do Polski zaimportowano 6 140 734 kg zbóż; wartość tego importu wyniosła 18 681 463 zł. Od 1 stycznia 2023 do końca maja 2023 na terytorium naszego kraju wpłynęło 5 870 316 kg zbóż, za które zapłacono 9 319 919 zł.  

Trudno nie zgodzić się z tym, że są to śladowe ilości, co powiedział zresztą sam Kozaczenko. I w zasadzie nie ma o czym mówić, ale – no właśnie. Czy rzeczywiście nie ma? Gdy wybuchła wojna na Ukrainie wszyscy popieraliśmy wycofywanie się z Rosji firm polskich, które przecież traciły na tym naprawdę grube pieniądze. Bojkotowaliśmy rosyjskie produkty w sklepach spożywczych, kibicowaliśmy operatorom sieci, którzy rezygnowali z ich sprzedaży. Bojkotowaliśmy również nasze ulubione sklepy sportowe, budowlane czy spożywcze, które z Rosji się nie wycofały.  

Po czasie okazało się, że o firmach zamykających z pobudek etycznych swoje biznesy w Rosji nikt nie pamięta; znów, jakby nigdy nic, robimy zakupy w sklepach sieci działającej cały czas w Rosji, których właściciel cieszył się z nieoczekiwanego zniknięcia konkurencji; kupujemy rosyjskie zboże, nie przejmując się tym, do kogo płyną pieniądze.  

Biznes to biznes, prawda? 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.