fbpx

Cła na zboża z Rosji i Białorusi nie poprawią zbytnio sytuacji na rynku zbóż

Komisja Europejska ma zamiar wprowadzić cła na zboża z Rosji i Białorusi w wysokości 95 euro za tonę, co uczyni import z tych krajów zupełnie nieopłacalnym. Jeżeli jednak ktoś ma nadzieję, że poprawi to sytuację na unijnym rynku, z pewnością się zawiedzie.

O analizę wpływu wygaśnięcia importu zbóż ze wspomnianych krajów na unijny rynek zbóż pokusił się serwis Kaack. Jej autor Steffen Bach przytacza dane Eurostatu dotyczące importu zbóż; od lipca 2023 do stycznia 2024 roku Rosja i Białoruś dostarczyły do UE 1,118 mln ton zbóż, przy czym udział Białorusi z wartością 490 ton jest zupełnie marginalny.

– Rosja eksportowała do UE głównie pszenicę durum (425 tys. ton), pszenicę miękką (286 tys. ton), kukurydzę (202 tys. ton), żyto (136 tys. ton) i jęczmień (55 tys. ton). Najważniejszymi odbiorcami były: Włochy (424 tys. ton), Republiki Bałtyckie (264 tys. ton), Hiszpania (237 tys. ton), Grecja (166 tys. ton) i Portugalia (70 tys. ton). Niemcy nie odegrały praktycznie żadnej roli z 3721 t – czytamy w analizie.

Miesięczne wolumeny importu wahały się we wspomnianym okresie od 201 tys. ton w październiku do 108 tys. ton w styczniu, przy czym niemal załamał się import pszenicy durum, który wyniósł w tym miesiącu zaledwie 18 tys. ton z powodu zakazu eksportu nałożonego na ten rodzaj ziarna.

Przejdźmy zatem do wniosków.

– Od czerwca do stycznia Rosja wyeksportowała 30,1 mln ton pszenicy. Dostawy do UE stanowiły jedynie 2,4%. Z drugiej strony nabywcy z UE mogą z łatwością pozyskać pszenicę zwyczajną i jęczmień na rynku wewnętrznym oraz kupić kukurydzę na rynku wewnętrznym lub światowym. Biorąc pod uwagę stosunkowo małe ilości, jest mało prawdopodobne, aby wpływ na ceny pszenicy zwyczajnej, kukurydzy i jęczmienia w UE był wymierny – zauważa autor.

Ze względu na rozkład importu z Rosji, ceny mogą wzrosnąć na południu Europy; przede wszystkim we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Grecji. Brak alternatywy sprawi, że kraje te będą “skazane” na import ziarna z Niemiec czy z Polski, jednak ze względu na ograniczony wolumen rosyjskiego eksportu do UE, również wzrosty cen będą dość ograniczone.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.