fbpx

Hodowcy zaniepokojeni umowami o wolnym handlu z krajami trzecimi

Sytuacja rynkowa w produkcji zwierzęcej, dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych oraz wymiana handlowa z krajami trzecimi były m.in. tematami posiedzenia Grupy Dialogu Społecznego ds. Produkcji Zwierzęcej “Mleko, wołowina i wieprzowina”. 

Samasz loteria - baner

 Z informacji przedstawionych przez przedstawicieli Komisji Europejskiej wynika, że produkcja wołowiny w Unii Europejskiej spadła o 4,5%. Odnotowano także spadek produkcji u największych jej producentów spowodowany redukcją pogłowia. Pogłowie krów w UE zredukowano o 1,5%, krów mlecznych o 1,3%. Ceny wołowiny utrzymują się na wysokim poziomie, jednak są niższe od cen w 2022 roku, ale wyższe od średniej pięcioletniej. Hodowcy borykają się z wysokimi kosztami produkcji. Ceny, które za wołowinę muszą zapłacić konsumenci stale rosną, co przekłada się na spadek popytu i konsumpcji np. w Niemczech, Francji. W pierwszym półroczu bieżącego roku unijny eksport spadł o 1,8%. Ważne było otwarcie rynku tureckiego, ponieważ eksport do Turcji stanowi 10% unijnego eksportu wołowiny i rekompensuje spadki popytu na innych rynkach. Rynkiem importowych rządzą Chiny i Stany Zjednoczone. Światowe ceny wołowiny spadają z powodu wzrostu produkcji. 

Jacek Zarzecki Prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, który brał udział w posiedzeniu, powiedział, że środowisko hodowców i producentów liczy na realizację zapowiedzi przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o podjęciu strategicznego dialogu.  

– Dzisiaj borykamy się z ogromnymi problemami: spadającą produkcją oraz znikającymi gospodarstwami, starzeniem się unijnych rolników, którzy boją się inwestować i wiązać swoją przyszłość z rolnictwem. Nasze oczekiwanie są takie, aby jasno i precyzyjnie określić jak UE będzie wspierać produkcję zwierzęcą (…) Oczekujemy także ochrony sektora przed nieuzasadnionymi ataki organizacji antyhodowlanych – powiedział Jacek Zarzecki cytowany w komunikacie FBZPR. 

Syngenta - baner corner

Rozmawiano także o dyrektywie w sprawie emisji przemysłowych, w sprawie której wciąż prowadzone są negocjacje. Chodzi o objęcie przepisami tej dyrektywy gospodarstw rolnych, a Komisja Europejska chce, żeby oprócz trzody chlewnej i drobiu dyrektywa obejmowała również bydło. Wg aktualnej propozycji KE dyrektywa miałaby objąć gospodarstwa utrzymujące 150 DJP bydła, trzody chlewnej i gospodarstw mieszanych oraz gospodarstwa utrzymujące 280 DJP drobiu.  

Copa-Cogeca zajmuje w tej sprawie zdecydowane negatywne stanowisko, przeciwstawiając się zrównaniu gospodarstw rolnych z wysokoemisyjnymi zakładami przemysłowymi. Zdaniem Jacka Zarzeckiego objęcie tą dyrektywą rodzinnych gospodarstw rolnych wpłynie negatywnie na rozwój gospodarstw, ale również ograniczy unijny eksport mięsa.  

Europejskich rolników niepokoją także rozmowy o wolnym handlu z krajami trzecimi, ponieważ niebawem mogą zakończyć się negocjacje z Australią, Mercosur oraz Indiami. 

– Widzimy presję na sektor wołowiny ze strony kolejnych negocjowanych przez Komisję Europejską umów o wolnym handlu. Kontyngenty w pojedynczych umowach może nie robią dużego wrażenia. Jednak jak zsumuje je wszystkie to widać ogromny problem – podsumował Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM. 

 

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.