Grypa ptaków w Krasnem Potockiem na Podkarpaciu

Ptasia grypa w Krasnem Potockiem; Fot: KM PSP Nowy Sącz

Do utylizacji wywieziono 19 tysięcy kur. Grypa ptaków dotarła pod Nowy Sącz w województwie podkarpackim wraz z transportem drobiu.

W niedzielę 28 marca strażacy, pracownicy Sanepidu oraz przedstawiciele Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego w Nowym Sączu i innych służb brali udział w działaniach związanych z wystąpieniem ogniska grypy ptaków na fermie drobiu w miejscowości Krasne Potockie (gmina Chełmiec). Jak informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, teren ogniska chorobowego wyznaczony został ogrodzeniem wokół kurników.

Działania realizowane przez zastęp OSP Krasne Potockie przed przybyciem zastępu PSP polegały na rozłożeniu mat dezynfekcyjnych w trzech miejscach: przy wyjeździe z terenu ogniska chorobowego, druga lokalizacja w odległości około 20 m, trzecia przy wyjeździe na drogę gminną.

– Dalsze działania zastępu OSP polegały na rozebraniu części ściany celem uzyskania dostępu dla ładowarki kołowej. Działania Jednostki Ratownictwa Chemicznego Grupy Azoty oddział Tarnów polegały na zagazowaniu pozostałego ptactwa i załadowaniu na pojazd do przewozu padniętych zwierząt. Jednocześnie w trakcie działań pracownicy firmy dezynfekującej dezynfekowali pojazdy wjeżdżające i wyjeżdzające ze strefy. Na miejsce przybył patrol policji w celu pilotowania pojazdu wiozącego padnięte zwierzęta. Działania strażaków trwały cztery godziny – poinformowali strażacy.

Starostwo w Nowym Sączu poinformowało, że na terenie powiatu nie stwierdzono innych ognisk grypy ptaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności