fbpx

Fuzja Bunge i Viterra. Powstaje gigant agrobiznesu

Fuzja Bunge i Viterra stworzy jedną z największych firm agrobiznesu na świecie, zbliżając ją pod względem wielkości i zakresu do wiodących gigantów agrobiznesu Cargill i ADM.

Zamknięcie transakcji ma nastąpić w 2024 r., a połączona firma będzie działać jako Bunge. Siedziba firmy będzie znajdować się w St. Louis w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych, natomiast obecna siedziba firmy Viterra w Rotterdamie w Holandii będzie ważną lokalizacją handlową w przyszłości połączonej firmy.

Viterra, która od 2012 roku jest własnością szwajcarskiego giganta handlu towarami Glencore PLC, zarządza siecią aktywów do przechowywania, przetwarzania i transportu produktów rolnych w 37 krajach. Bunge jest światowym liderem w przetwórstwie soi i wiodącym dostawcą specjalistycznych olejów i tłuszczów roślinnych, obsługującym około 300 zakładów w ponad 40 krajach.

Viterra odnotowała swój najbardziej udany rok w historii w 2022 roku z rekordową EBITDA w wysokości 2,65 miliarda dolarów, wymieniając rekordową produkcję w swoich głównych regionach eksportowych, jako jedną z przyczyn jej dobrych wyników.

Bunge powiedział, że fuzja z Viterra zwiększa jego obecny zasięg dzięki znacznym możliwościom obsługi zboża i nasion miękkich, jednocześnie rozszerzając możliwości pochodzenia w kluczowych regionach i uprawach, w których Bunge jest niedostatecznie reprezentowany. Połączona firma będzie zdywersyfikowana pod kątem kluczowych źródeł eksportu, a także głównych miejsc docelowych. Bunge zwiększy swoją już i tak wiodącą pozycję jako eksporter soi i kukurydzy w Ameryce Południowej, ponieważ Viterra jest obecnie jednym z największych eksporterów tych upraw w Brazylii. Bunge umocni się także w Ameryce Północnej, ponieważ Viterra niedawno przejęła amerykańską firmę Gavilon zajmującą się wytwarzaniem i przechowywaniem zboża oraz działalnością w zakresie składników żywności.

Umowa radykalnie zwiększy możliwości magazynowania i przeładunku zboża w Australii, czołowego producenta i eksportera pszenicy, jęczmienia i rzepaku. Viterra posiada bowiem 55 magazynów w Australii Południowej i zachodniej Wiktorii oraz sześć terminali eksportowych zboża luzem.

Na Ukrainie, największym światowym producencie słonecznika i największym dostawcy oleju słonecznikowego, połączone spółki miałyby trzy zakłady przetwórstwa nasion oleistych w południowej i wschodniej części kraju.

W ramach transakcji o wartości 18 miliardów dolarów akcjonariusze Viterra otrzymają około 65,6 miliona akcji Bunge o wartości około 6,2 miliarda dolarów i około 2 miliardów dolarów w gotówce. Bunge przejmie również 9,8 miliarda dolarów długu Viterry, informuje World Grain.

Jeśli fuzja zostanie zatwierdzona przez organy regulacyjne, roczne przychody Bunge zbliżyłyby się do amerykańskiego rywala ADM, który odnotował sprzedaż na poziomie prawie 102 miliardów dolarów w 2022 roku. Łączna sprzedaż Bunge i Viterry wyniosła w ubiegłym roku ponad 67 miliardów dolarów.

Jeszcze na początku 2017 roku Viterra (wówczas znana jako Glencore Agriculture) podjęła próbę przejęcia Bunge, które wówczas wyceniono na 11 miliardów dolarów. Próba przejęcia została odrzucona. Bunge jest obecnie wart ponad 14 miliardów dolarów.  Po ogłoszeniu fuzji 13 czerwca akcje Bunge tego dnia wzrosły o 39 centów do 94, 8 USD.

SDF baner ciągnik
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.