fbpx

Do czerwca cały ukraiński cukier zostanie sprzedany. „Hamulce bezpieczeństwa” nie zadziałają

Cukier jest jednym z najlepszych przykładów błędu liberalizacji handlu z Ukrainą. Nie tylko nastąpiło przesunięcie nadwyżki eksportowej Ukrainy na rynki europejskie, nastąpiło też zjawisko masowego wzrostu produkcji cukru, dlatego, że rynek europejski został otwarty – powiedział prezes KGS Marek Zagórski podczas debaty „Przyszła WPR w kontekście akcesji Ukrainy, szanse i zagrożenia” w ramach 10 Forum Wołowiny.

Baner Kuhn

Pomoc Ukrainie powinna polegać na wsparciu eksportu na tradycyjne rynki, a nie otwarciu rynku europejskiego. Przykładem jest cukier – Ukraina wykorzystała okazję i nie tylko wyeksportowała nadwyżki, ale zwiększyła produkcję cukru. Są zapowiedzi dalszego wzrostu, w Europie brakuje nasion buraka cukrowego, bo wykupuje je Ukraina. W efekcie my wypadamy z rynku włoskiego, gdzie ceny były najwyższe, a w kraju są ceny jedne z najniższych w Europie.

– Jeżeli nie zaczniemy z Ukrainą rozmawiać w perspektywie członkowstwa, to nastąpi proces przestawienia się ukraińskiego przemysłu na zwiększanie produkcji bez całego procesu przygotowawczego do akcesji. My mieliśmy taki okres przygotowawczy, w którym nawet musieliśmy ograniczać produkcję – Ukraina nie ma tego okresu, weszła na rynek UE bez ograniczenia produkcji.

„Hamulce bezpieczeństwa” w propozycji Komisji Europejskiej być może sprawdzą się w przypadku drobiu, którego ilości nie da się zwiększyć masowo do czerwca, ale cukier jest już wyprodukowany na Ukrainie i on w całości wjedzie do czerwca więc rozporządzenie KE niewiele pomoże.

Często dyskutuje się o tym, że Wspólna Polityka Rolna będzie musiała zostać zmieniona w kontekście akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. To jest błędne myślenie, to nie my się mamy dostosowywać tylko Ukraina. Przykładem są opłaty za emisję CO2 – tylko z powodu zakupu certyfikatów CO2 tona cukru w Polsce jest droższa o 100 zł niż tam, gdzie tego nie ma. To są wyzwania – Ukraina będzie ważnym partnerem ale zasady muszą być wcześniej określone i znane przede wszystkim europejskim rolnikom.

Baner Kioti
SDF baner

Jednym z efektów wprowadzenia Zielonego Ładu miało być ograniczenie produkcji żywności w Unii Europejskiej. Tymczasem na Ukrainie mamy potencjał do wzrostu produkcji. Mamy zjawisko, że rolnictwo europejskie będzie duszone do zmniejszenia produkcji, a na Ukrainie będzie ona rosła.

– Jednym z warunków konkurencyjności polskiego rolnictwa, żebyśmy mogli mówić o zagospodarowywaniu nadwyżki zbóż jest rozwój hodowli zwierzęcej. Dziś, gdy patrzymy na presję środowisk przeciwnych rolnictwu i Zielony Ład, takiej perspektywy nie ma – mówił prezes KGS Marek Zagórski.

Baner McHale
Baner Kuhn

4 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.