Od trzech lat struktura zasiewów kukurydzy w naszym kraju utrzymuje się na poziomie 1,8 miliona hektarów. Ta stabilna wartość oznacza, że rolnicy w uprawie kukurydzy widzą szansę zysku, ale czy przy obecnych cenach skupu można ten zysk zaplanować? Okazuje się, że jest to możliwe, co wyjaśniają specjaliści firmy Osadkowski w czasie spotkań cyklu Zielone Pola Kukurydza 2023.
Doroczny cykl polowych spotkań poświęconych kukurydzy ze specjalistami firmy Osadkowski rozpoczął się 14 września. Na terenie całego kraju w 14 poletkach demonstracyjnych możemy jak co roku oczekiwać dużej dawki wiedzy, którą eksperci przedstawią wszystkim uczestnikom. O tym, czego się spodziewać i czym są Zielone Pola Kukurydzy 2023, mówi Marcin Kaczmarek, szef Działu Doradztwa i Rozwoju firmy Osadkowski.
– Zielone Pola to cykl spotkań z klientami, jakie organizuje firma Osadkowski wraz ze swoimi partnerami biznesowymi. Zielone Pola nie dotyczą tylko kukurydzy, ale dotyczą również zbóż czy rzepaku, choć oczywiście w innych sezonach. Wrzesień to jest ten moment, kiedy pokazowo wygląda przede wszystkim kukurydza i to na nią stawiamy, jeżeli chodzi właśnie o nasze spotkania – mówi Marcin Kaczmarek i dodaje:

– Robimy to po to, żeby nasze plantacje demonstracyjne móc pokazać w układzie klimatyczno-glebowym bliskim klientom z danego obszaru oraz żeby dopasować się do ich wymagań i tego, czym gospodarują. W tym roku Zielone Pola Kukurydza to 14 imprez, które przeprowadzamy na naszych plantacjach demonstracyjnych. Mamy ich w całej Polsce ponad 20 i wybieramy część do naszych spotkań. Reszta stanowi naszą bazę pozyskiwania informacji na temat odmian – dodaje szef Działu Doradztwa i Rozwoju firmy Osadkowski.
Jak zaplanować zysk w kukurydzy?
Spotkania Zielone Pola Kukurydza 2023 to także potężna dawka wiedzy o agrotechnice w uprawie kukurydzy. Jest to dziś bardzo istotne, bo nastroje wśród rolników są raczej średnie i zaplanowanie upraw przynoszących zysk w przyszłym roku przypomina ruletkę. Dlatego właśnie spotkania Zielone Pola to także miejsce dyskusji między samymi rolnikami, którzy mogą liczyć na doradztwo specjalistów Osadkowskiego.
Podkreślają oni, o czym można się osobiście podczas spotkań przekonać, jak bardzo ważne są odpowiednie zabiegi w czasie wzrostu liści kukurydzy. Dlatego wprowadzono system “Don’t Stop Growing” (DSG), który dzięki preparatom stosowanym przy 4. i 6. liściu oraz od 7. do 9. znacząco poprawia rozwój roślin. Jak bardzo, o tym można się już samemu przekonać, uczestnicząc w Zielonych Polach.
Na poletkach pokazowych rozmieszczonych niemal w całym kraju będzie można zobaczyć większość odmian kukurydzy z materiału siewnego firmy Osadkowski. To zarówno odmiany wczesne: DKC 3088, RTG Aloexx i RTG Afixx, jak i średniowczesne: RTG Maxxatac, Sy Ambador oraz Codeos. Będzie je można porównać z odmianami średniopóźnymi: DKC 3972 i RTG Lipexx, Es Hattrick czy DKC 4115, które rosną tuż obok.
Te znane już na naszym rynku odmiany to jednak nie wszystko, bo na poletkach trzeba zobaczyć nowości firmy Osadkowski: odmiany: LG 31.252, LG Honoreen oraz DKC 3513. Jak się okazuje, dobrze się one przyjęły
Jeśli już uprawiacie kukurydzę lub chcecie to robić, to warto zainteresować się pokazami cyklu Zielone Pola Kukurydza 2023. Znajdziecie tam nie tylko wiedzę o nowoczesnej agrotechnice, ale także wsparcie ekspertów firmy Osadkowski.